Młodzieżowe Targi Pracy i Nauki

2015-04-02

W czasie targów młodzież miała okazję poznać lokalnych pracodawców, uczestniczyć w spotkaniach z doradcą zawodowym PUP w Będzinie i zwiedzić pracownie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego.

Dawid na Młodzieżowe Targi Pracy i Nauki dla uczniów szkół Powiatu Będzińskiego przyjechał z konkretnym celem.

Jak dla mnie ekstra sprawa, mam nadzieję, że coś tutaj znajdę.

- mówi Dawid Kryżek, uczeń z Wojkowic.

Takich poszukiwaczy pracy w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie było wielu.

To są przede wszystkim targi dla młodzieży wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Będzińskiego, jak również bezrobotnych do 25 roku życia zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy.

- tłumaczy Danuta Juszczyk – Kieliś, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie.

Bo jak się okazuje ze statystyk, młodych bezrobotnych wciąż w Powiecie przybywa.

Na 7493 osoby zarejestrowane jako bezrobotne, jest 792 do 25 roku życia.

- wyjaśnia Janusz Gątkiewicz ,dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie.

Młodzi ludzie nastawieni na karierę zaczynają od studiów, nie myśląc w ogóle o praktyce i wyuczonym zawodzie, będzińskie centrum taką niszę stara się wypełniać, pokazując młodym ludziom, że proces kształcenia to zdobycie doświadczenia i poznanie nowych technologii w praktyce.

Na rynku zaczęło brakować fachowców, czyli takich którzy wykonywali by te prace, na które jest zapotrzebowanie. Cel nadrzędny tej szkoły to kształcenie fachowców,których rynek wchłania praktycznie wszystkich.

- zaznacza Emil Bystrowski, Wicestarosta Powiatu Będzińskiego.

Aby takich fachowców kształcić należy im zapewnić odpowiednie zaplecze. To pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, który w przyszłości młodzi ludzie spotkają w zakładach pracy.

Uczniowie zaangażowali się w remonty sal, kształcą się na nowoczesnym sprzęcie elektronicznym, tak jak wspominałem to jest duża zasługa przedsiębiorczości pani dyrektor, wspaniała ekipa.

- dodaje Arkadiusz Watoła, Starosta Powiatu Będzińskiego.

Kasia nie zastanawiała się długo nad wyborem szkoły, poznała przepis na zdobycie zawodu.

Zawód jako kucharz jest przydatny w tych czasach, jest opłacalny, a poza tym to także moja pasja, bo lubię gotować.

- przekonuje Katarzyna Duda, uczennica.

Waldemar Andzel poseł na Sejm RP popiera inicjatywę targów pracy, jak podkreśla trzeba również zwiększyć formy rozwoju, aby młody człowiek szybciej odnalazł się na dzisiejszym rynku pracy.

Popieram o zwiększenie nakładów na staże absolwenckie, na prace interwencyjne i roboty publiczne, czyli to co organizuje urząd pracy, aby pomagać młodym ludziom w wejściu na rynek.

- informuje Waldemar Andzel, poseł na Sejm RP.

Doświadczenie i praktykę można również nabywać udając się do punktów pośrednictwa pracy. A takich w Zagłębiu Dąbrowskim nie brakuje.

W Młodzieżowych Biurach Pracy czy Punktach Pracy OHP młodzież korzystając z tych ofert sezonowych zdobywa pierwsze szlify zawodowe, wpisuje sobie to do CV, to na pewno wpływa na atrakcyjność oferty i ostatecznie jest to pomocne przy poszukiwaniu pracy stałej.

- mówi Gabriela Kubasik- Duda Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Dąbrowie Górniczej.

Ale zanim wymarzoną prace stałą znaleźć się uda, zacznijmy od edukacji. W będzińskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego ciekawych kierunków nie brakuje.

Kształcimy na wielu kierunkach, na mechaniku i techniku pojazdów samochodowych, na techniku żywienia i usług gastronomicznych, dla technikum usług fryzjerskich, technikum usług kosmetycznych, również obrabiarek sterowanych numerycznie i wszelkie kwalifikacje budowlane.

- wylicza Danuta Juszczyk – Kieliś, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie.

Bo zawód i praktyka to dwie rzeczy, których pracodawcy poszukują w pracowniku najczęściej.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress