„Ścieżki pamięci… Pozostały tylko kamienie”

2015-04-10

W podziemiach będzińskich od 14 kwietnia prezentowana będzie nowa wystawa czasowa pt. „Ścieżki pamięci… Pozostały tylko kamienie”. 


Ekspozycja jest efektem realizacji projektu, którego celem było udokumentowanie śladów społeczności żydowskiej na terenie województwa łódzkiego. Autorzy prezentowanych fotografii – Andrzej Białkowski z Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury oraz Piotr Wypych z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych z siedzibą w Moszczenicy – utrwalili stan zachowania kilkunastu cmentarzy żydowskich, a ich badania terenowe doprowadziły do powstania rejestru prawie 50 miejsc pochówku.

Wystawa zostanie zaprezentowana w związku z przypadającym na dzień 15 kwietnia świętem żydowskim: Jom ha Szoa we ha – Gewura (Dzień Pamięci Holokaustu i Aktów Odwagi).

Wystawie będzie towarzyszyła prelekcja wraz z prezentacją multimedialną pt. „Tradycje pogrzebowe w judaizmie. Cmentarze żydowskie w Zagłębiu”, na którą serdecznie  zapraszamy  wszystkich zainteresowanych do Pałacu Mieroszewskich w niedzielę 19 kwietnia o godzinie 12.00.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress