Śląsk w czołówce rankingiu zatruć dopalaczami.

2015-04-30

Tylko w ubiegłym roku w naszym województwie cztery osoby zmarły na skutek zatrucia dopalaczami. Z raportu Śląskiego Sanepidu, podsumowującego 2014 rok, wynika, że nasz region jest w czołówce niechlubnego rankingu zatruć dopalaczami.

Fot. KPP w Będzinie

W województwie śląskim jest także najwięcej punktów sprzedaży tych środków zastępczych.

W ramach nadzoru nad środkami zastępczymi – „dopalaczami” w 2014 r. Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni województwa śląskiego przeprowadzili 68 kontroli dotyczących podejrzenia wprowadzania do obrotu środków zastępczych. Skontrolowanych zostało 7 podmiotów, które prowadzą działalność na terenie nadzorowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w: Bielsku – Białej, Bytomiu, Chorzowie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jaworznie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Sosnowcu, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Zawierciu. Podczas kontroli pobrano do badań 247 próbek wyrobów, co do których zachodziło podejrzenie, że są środkami zastępczymi. Z przeprowadzonych, oceny i badań bezpieczeństwa produktów wynika, że wprowadzane do obrotu wyroby stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.W przeprowadzonych badaniach najczęściej wykrywano analogi strukturalne substancji wymienionych w załącznikach do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Tylko w 2014 r. Państwowi Powiatowy Inspektorzy Sanitarni wydali 145 decyzji w w/w zakresie, od których wniesiono 106 odwołań.

-czytamy w raporcie sanepidu.

Jak informuje śląski sanepid stronom postępowania wymierzono 41 kary pieniężne na kwotę 1.550.000 zł za wprowadzanie do obrotu produktów uznanych za środki zastępcze.

Ponadto z raportu przygotowanego przez Inspekcję Sanitarną wynika, że problem zażywania dopalaczy dotyczy głównie młodych osób.

W roku 2014 w województwie śląskim doszło do 602 zatruć środkami zastępczymi, z których najwięcej, bo aż 133 (22,1%) wystąpiło na terenie nadzorowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wodzisławiu Śląskim. Biorąc pod uwagę wiek osób zatrutych można wyciągnąć wniosek, iż problem spożywania dopalaczy dotyczy głównie osób bardzo młodych. Aż 34,4 % w 2014 roku stanowiły zatrucia w grupie osób w wieku od 15 do 19 lat. Niestety zarejestrowano 4 zgony osób będące konsekwencją po spożyciu środków zastępczych.

- czytamy dalej w raporcie sanepidu.

Chociaż walka z dopalaczami trwa od kilku lat, nie udało się zupełnie ukrócić tego procederu. Jak pokazuje „Ocena stanu bezpieczeństwa sanitarnego województwa śląskiego w 2014 roku” takie substancje wciąż stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia zażywających je osób.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress