XVIII Małe Formy Sceniczne

2015-04-28

384 małych artystów wzięło udział w XVIII Przeglądzie Małych Form Scenicznych. Tradycyjnie finał tego wyjątkowego przedsięwzięcia odbył się pod koniec kwietnia.

W tym roku komisja miała okazję wysłuchać dwadzieścia zespołów z naszych placówek, trzynaście z przedszkoli i siedem ze szkół podstawowych. Wszystkie zespoły zostały oczywiście nagrodzone, przyznanych zostało pięćdziesiąt siedem nagród indywidualnych za wspaniałe kreacje aktorskie.

- komentuje Daria Paterek, wiceprezydent Będzina.

Finał tegorocznego przeglądu rozpoczął się od prezentacji jednego ze zwycięskich spektakli pt. „Działek do orzechów”, który wraz z nauczycielami przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie.

Mnóstwo dzieci było zaangażowanych w przedstawienie i mnóstwo rodziców co należy podkreślić, bo przygotowywali oni stroje dla dzieci. Wielu nauczycieli, którzy włożyli w to swoją pracę, napisali scenariusz, skomponowali własną muzykę.

- zdradza Tomasz Sowa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie.

Przesłuchania, na których uczniowie będzińskich szkół i przedszkoli wystawiali swoje przedstawienia trwały kilka dni. W komisji, która oceniała spektakle zasiadła m.in. aktorka Teatru Dzieci zagłębia w Będzinie.

Dzieci wykazały się niesamowitą wrażliwością, niesamowitym talentem co niektórzy. Cieszę się, że mogę teraz uczestniczyć w finale i zobaczyć je na dużej scenie a nie tylko tak jak w poprzednim etapie na tych małych szkolnych scenach.

- mówi Dominika Dzierżęga, aktorka Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Dla tych małych aktorów teatr jest dla nich świetną zabawą.

Oni się mają bawić w teatr, my zauważaliśmy po każdym przedstawieniu, że dzieci cieszyły się każdym kolejnym spektaklem i pytały kiedy będzie znowu. Uczniowie chcą się bawić w teatr i myślę, że będzie to miało swoją kontynuację w kolejnych latach.

- stwierdza Tomasz Sowa.

W Przeglądzie Małych Form Scenicznych nie chodzi wyłącznie o wygraną dużo ważniejszy w tym przypadku jest walor edukacyjny.

 Takie przeglądy uczą, edukują a przy okazji wychowują i kreują tych najmłodszych aktorów. Myślę, że mieliśmy okazję się o tym przekonać.

-mówi Daria Paterek.

Edukacja teatralna to ważny element wychowawczy placówek oświatowych a organizowany już od 18 lat Przegląd Małych Form Scenicznych świadczy o popularności takiej formy pracy z dziećmi.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress