Noc Muzeów w Będzinie

2015-05-18

To była jedyna tak noc w roku. W sobotę Muzeum Zagłębia w Będzinie przyjęło tłumy zwiedzających, na których czekały liczne atrakcje.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze obiekty cieszą się takim zainteresowaniem, przygotowaliśmy dla zwiedzających wiele atrakcji, konkursów, zabaw. Mam nadzieję, że ta noc będzie pełna niespodzianek i wszyscy będą zadowoleni z nocy muzeów w Będzinie.

- komentuje Wioletta Mikuła, dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie.

W noc muzeów historyczne i legendarne postacie schodzą z obrazów, aby snuć magiczne opowieści przybliżające widzom ich niezwykły, często bardzo mroczny świat. Dzięki Bractwu rycerskiemu zakmu Będzin mogliśmy przenieść się w niepowtarzalne czasy średniowiacza.

Przenosimy wszystkich w epokę naszej pasji jaką jest średniowiecze, epokę troszkę zadziwiającą, troszkę nietypową, staramy się to jak najbardziej przybliżyć i pokazać, że jednak żyło się wtedy bardzo przyjemnie, fajnie, spontanicznie.

- wyjaśnia Kamila Kajdas z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Klimat z początku lat XX mogliśmy poczuć natomiast w Zagłębiowskiej Izbie, w której rozbrzmiewał dzwięk akordeonu.

Akordeon na tamte czasy był bardzo ważnym intrumentem ludowym, tak samo jak trąbka, klarnet. Takie kapele były rzadkością. Dzisiaj grając mam na sobie właśnie strój w jakim dawniej grała kapela.

- komentuje Antoni Kopeć, muzyk.

Noc muzeow od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców miast w całej Polsce. Już po raz drugi w ramach nocy Muzeów w Będzinie udostępnione dla zwidzających zostały trzy obiekty: Zamek, Pałac Mieroszewskich i Podziemia Będzińskie. Nie tylko mieszkańcy Zagłębia w ramach nocy muzeów postanowili odwiedzić Będzin. Paulina Bojnowska wraz z koleżankami by znależć się w naszym mieście przejechała ponad 200 km.

Właśnie wracamy z pałacu, byłyśmy jeszcze w zamku, właściwie to jesteśmy tu od 12.00, bo przyjechałyśmy z Krosna. Bardzo chciałyśmy zobaczyć to miejsce, bo jest tu na mapie wiele fajnych rzeczy do zobaaczenia.

- opowiada Paulina Bojnowska, mieszkanka Krosna.

Atrakcje turystyczne w Będzinie potrafią przyciągnąć tysiące osób, w końcu nie każde miasto w Polsce może pochwalić się XIV wiecznym zamkiem, czy podziemiami z czasów II wojny Światowej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress