Projekty do II edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszone

2015-05-26

144 projekty zgłoszono w II edycji sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego. To o 31 projektów mniej niż przed rokiem, ale jak podkreślają sosnowieccy urzędnicy koordynujący prace nad Budżetem są one dużo lepsze jakościowo.

Fot. UM Sosnowiec

 Projekty są w większości pełne, nie wymagają uzupełnień, a przy tym są bardziej różnorodne. Podobnie jak podczas pierwszej edycji sporo jest projektów dotyczących placów zabaw i siłowni, 39 projekty; remontu chodników 23, a także zieleni miejskiej 17 projektów.

- podkreśla Michał Starzyński z Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta.

Wśród najciekawszych propozycji zgłoszonych przez mieszkańców są m.in.: tor rowerowy przy ul. Gacka w obszarze konsultacyjnym Klimontów, Dańdówka, czy rewitalizacja fontanny „Rybka” wraz z przebudową niecki basenowej i zabudową w niej nowych urządzeń tryskających w Kazimierzu Górniczym.

Do 12 czerwca nastąpi teraz ocena formalna wniosków. Kolejnym etapem będą fora mieszkańców, podczas, których, autorzy z danych obszarów, w których projekty są podobne mogą porozumieć się i podjąć decyzję o tym, który z nich będzie miał większą szansę powodzenia.

- dodaje Starzyński.

Głosowanie odbędzie się w dniach 2-9 października 2015 roku.Przypomnijmy, że w tym roku obowiązują nowe zasady rozdzielania budżetu obywatelskiego. Mniejsze dzielnice mają większe szanse na realizację swoich projektów, a łączna pula zwiększyła się o milion złotych – teraz do rozdysponowania jest 6 mln zł.

Zależy nam przede wszystkim na tym, by była większa frekwencja. Mieszkańcy będą mieli wtedy realny wpływ na rozdzielanie pieniędzy w swoim mieście. 

- mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zgodnie z propozycjami mieszkańców w 2015 roku miasto podzielono na 16 obszarów – Milowice, Środula, Kazimierz Górniczy, Ostrowy Górnicze, Maczki, Juliusz, Klimontów, Stary Sosnowiec, Pogoń, Zagórze Północ, Zagórze Południe, Centrum, Niwka, Modrzejów-Jęzor-Bór, Kukułek, Kalinowa. Dzięki temu, nawet niewielkie dzielnice będą miał szanse na realizacje projektów w najbliższej okolicy.

Wszystkie obszary konsultacyjne podzielone na dwie strefy tematyczne – mieszkańca, drogową. Dodatkowo zgodnie z życzeniem mieszkańców została utworzona jedna ogólnomiejska strefa edukacji. Podczas głosowania każdy mieszkaniec będzie mógł oddać trzy głosy na projekty z terenu całego miasta: jeden na strefie mieszkańca, jeden na strefę drogową i jeden na strefę edukacji. Wygrają te projekty, które będą się cieszyć największą popularnością.

-  tłumaczy prezydent Chęciński.

Już teraz zapraszamy mieszkańców do zapoznania się ze złożonymi projektami na stronie internetowej www.konsultacje.sosnowiec.pl oraz na czerwcowe Fora Mieszkańców.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress