To było ostrzeżenie! Pielęgniarki odeszły od łóżek.

2015-05-13

12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Ale zamiast świętować, siostry w całym kraju manifestowały swoje niezadowolenie.

Rządzący doprowadzili do sytuacji, że pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Bezpieczeństwo pielęgniarki, położnej jak i również pacjenta jest zaburzone, w związku z powyższym jest nasz protest.

- wyjaśnia Renata Podgórska wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy PZZOZ Będzin.

Walczyły o podwyżki i zwiększenie personelu na oddziałach. Pielęgniarki ze szpitali w Będzinie i Czeladzi w ramach dwugodzinnego strajku odeszły od łóżek pacjentów

Naszym głównym postulatem jest określenie niezbędnej liczny pielęgniarek i położnych, wpisanie tych pielęgniarek do systemu przez NFZ i oczywiście wzrost wynagrodzeń, co ma spowodować napływ nowych pielęgniarek do zawodu oraz zmniejszyć emigrację tych, które już ukończyły szkoły i wyjeżdżają.

- wymienia Anna Zub, przewodnicząca  Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy PZZOZ Będzin

Zdaniem pielęgniarek systemowi opieki zdrowotnej grozi katastrofa, bo średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 48 lat, ponadto jest dwa razy więcej sióstr powyżej 65. roku życia niż tych do 25.

Władze i ministerstwo nie widzą tego problemu, raczej starają się go nie zauważać, to samo nasi pracodawcy. Tłumaczą się brakiem środków finansowych. Zebrałyśmy się bo chcemy walczyć o swoje i przede wszystkim o dobro pacjentów.

- mówi Elżbieta Oleksiak, położna.

Protestujące pielęgniarki i położne nie pozostały bez wsparcia, Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80″ poparł ich walkę o godne warunki pracy.

Pielęgniarki mają prawo zarabiać więcej, mają też prawo upominać się o lepszą pracę, czyli taką gdzie na dyżurach będzie więcej pielęgniarek, bo to nie szkodzi tylko im samym, ale również pacjentom. My od wielu lat współpracujemy ze środowiskiem OZZPiP i jest to dobra współpraca. Jako pierwsi górnicy zrzeszeni w „Sierpniu 80″ wsparli w 2007 roku białe miasteczko pielęgniarskie w Warszawie. Przy okazji ostatnich strajków i protestów w górnictwie włączyły się i poprały w te protesty również pielęgniarki i położne.

- komentuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80″.

Wczorajszy protest miał charakter ostrzegawczy, jednak jeśli nic się nie zmieni pielęgniarki zapowiadają strajk generalny.

 Wrzesień byłby tym czasem, w którym podjęłybyśmy strajk generalny, oczywiście dalekie od tego jesteśmy. Liczymy na to, że decydenci zrobią wszytko, żeby ten proces zatrzymać.

- podsumowuje wyjaśnia Renata Podgórska wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy PZZOZ Będzin.

W ocenie pielęgniarek i położnych sytuacja w jakiej się znalazły jest dramatyczna. Ignorancja ze strony rządu może poskutkować wyłącznie zaostrzeniem tego konfliktu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress