Kajakiem tylko na trzeźwo

2015-06-30

Klimat co prawda wakacyjny, ale o nowych przepisach dotyczących osób przebywających na wodach trzeba pamiętać. Inne są zasady odpowiedzialności za pływanie pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, a także środka odurzającego. Grozi za to wysoka grzywna oraz odholowanie jednostki pływającej na koszt właściciela.

Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych z 20011 roku doczekała się zmian. Uchwalona w kwietniu nowela weszła w życie 25 czerwca 2015. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, jeżeli osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, łódką, żaglówką, itp.) przekroczy dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, podlega karze grzywny. Taka sama sankcja grozi osobie, która prowadzi tego typu pojazd po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub środka odurzającego.

Po zmianie przepisów nie tylko więc sternicy łodzi motorowych, ale również osoby pływające kajakiem lub rowerem wodnym muszą liczyć się z prawnymi konsekwencjami. Jeżeli nie ma innej możliwości zabezpieczenia jednostki pływającej, ustawa przewiduje jej odholowanie z obszaru wodnego, co może być dodatkowym obciążeniem finansowym.

źródło:Policja Śląska

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress