Kobiety Sukcesu spotkały się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu

2015-06-17

Ponad 200 pań z całego województwa śląskiego spotkało się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu podczas I Konwentu Kobiet Sukcesu, inicjatywy Centrum Rozwoju Kobiet działającego w strukturach WSH.


Podczas wydarzenia najlepsi specjaliści i trenerzy z regionu opowiedzieli o budowaniu marki osobistej, skutecznej realizacji celów, autoprezentacji oraz możliwości finansowania w biznesie. W trakcie konwentu wręczono również wyróżnienia w postaci Nagrody „Kobieta Humanitas”. Ponadto specjalne wyróżnienie rektora WSH otrzymała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, natomiasta Nagrodę Honorową, Ilona Kanclerz, wydawca „Modnego Śląska”.

I Konwent Kobiet Sukcesu organizowany przez Centrum Rozwoju Kobiet WSH, reprezentowane przez pracowniczki Wyższej Szkoły Humanitas, m.in. Mirosławę Plazę, Ewę Bensz, dr Magdalenę Boczkowską, Jagodę Szostak, Sylwię Skrobacz-Celadyn i Agnieszkę Pilnicką, to pierwsze tego typu wydarzenie w regionie, które koncentruje się na tematyce przedsiębiorczości kobiet oraz ich istotnej roli w rozwoju lokalnego biznesu.

Konwent to wydarzenie otwarte na dialog międzyśrodowiskowy, dedykowane tym, którzy działają na rzecz kobiet w różnych wymiarach.Warto podkreślić, że Polska jest liderem w Europie jeśli chodzi o przedsiębiorczość kobiet. Polski są znakomicie wykształcone i zorientowane na osiąganie sukcesów.

– mówił prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH, witając zgromadzonych gości.

W programie Konwentu nie zabrakło wykładu inauguracyjnego, który wygłosiła Ilona Kanclerz, artystka multimedialna, doktorantka ASP w Warszawie, autorka projektów promocji regionów m.in. Modny Śląsk i Ambasada Śląska.

Dzisiejsza kultura narzuca nam przekonanie, że musimy coraz szybciej, coraz więcej, coraz lepiej. Roczniki woj. śląskiego pokazują, że kobiety mają coraz mniej powodów do narzekania na gorszą pozycję, lecz panie wciąż nie dostrzegają tych zmian wyraźnie. Kobiety po studiach wciąż mówią o barierach. I mimo, że nie ma przedsiębiorczości męskiej i kobiecej, jest istotny czynnik utrudniający kobiecie prowadzenie biznesu.To obciążenie obowiązkami opiekuńczym.

– mówiła Ilona Kanclerz.

Najważniejszym punktem wydarzenia było wręczenie Nagrody „Kobieta Humanitas”, mającej na celu promowanie postaw przedsiębiorczych oraz wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego kobiet aktywnie zaangażowanych w działalność lokalnej i nie tylko lokalnej społeczności. Nagrodę w trzech kategoriach: Biznes, Kultura i Społeczeństwo, przyznała kapituła składająca się z przedstawicieli lokalnych samorządów, władz WSH, dziennikarzy, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji branżowych, instytucji kultury, nauki etc. Zaszczytne wyróżnienia z rąk rektora WSH oraz wicekanclerz WSH, Agaty Dudek, otrzymały:

- w Kategorii Biznes: statuetkę Beata Drzazga – założycielka, właścicielka i prezes firmy medycznej BetaMed S.A., a wyróżnienia: dr Jolanta Grabowska-Markowska i Joanna Sekuła;

- w Kategorii Społeczeństwo: statuetkę Anna Jedynak – wiceprezydent Sosnowca, zaś wyróżnienia: Beata Netz i dr Jolanta Grabowska-Markowska;

- w Kategorii Kultura: statuetkę Marta Fox – znana pisarka i poetka, a Iwona Wilk i prof. zw. dr hab. Halina Rusek.

Ponadto rektor WSH, prof. Michał Kaczmarczyk przyznał specjalne wyróżnienie Małgorzacie Mańce-Szulik, prezydent Zabrza, zaś przedstawicielki Centrum Rozwoju Kobiet Nagrodę Honorową, która trafiła do rąk Ilony Kanclerz, wydawcy „Modnego Śląska”.

Ogromny to dla mnie zaszczyt, odbierać z rąk rektora tak wspaniałej uczelni jak Humanitas, wyróżnienie przyznane przez wspaniałych ludzi, którzy pracują na rzecz drugiego człowieka. W naszym województwie jest wiele takich osób, które od lat robią swoje i odnoszą sukcesy, ale nie po to by je pokazywać, lecz by innym żyło się lepiej. Cieszę się, że razem z Wami i tymi, których dziś nie ma osobiście, możemy wysyłać w świat pozytywną energię pochodzącą z naszego województwa.

– stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik.

Rola i pozycja kobiet w przedsiębiorczości, możliwości rozwoju oraz realizacji celów, a także aktywizacji społecznej kobiet, podkreślane tak mocno przez wszystkie nagrodzone panie, były również tematami wystąpień prelegentów w poszczególnych panelach tematycznych. O tajnikach rozwoju osobistego opowiedziały Edyta Walęciak-Skórka oraz Magdalena Bienia. Dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu Konsultingowo – Doradczego „Publico” przybliżył paniom tajniki wypracowywania marki osobistej i firmowej, zaś wiceprezydent Sosnowca, Anna Jedynak przedstawiła zalety inwestowania w rozwój osobisty. Wśród prelegentów pojawili się także: dr Mariusz Lekston i dr Magdalena Póltorak, Kuba Nagórski oraz Małgorzata Ruprich.

O rolach kobiety we współczesnym świecie, w panelu dyskusyjnym rozmawiały: prezydent Zabrza – Małgorzata Mańka-Szulik, prodziekan WSH – Ewa Kraus, wiceprezydent Siemianowic Śląskich – dr Anna Zasada-Chorab, Ilona Kanclerz, prezes Vista HR – Anna Patalong, dyrektor przedszkola Akademia Pana Kleksa – Barbara Białas. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło kwestii współczesnego feminizmu, kobiecych potrzeb w sferze zawodowej oraz roli i pozycji kobiety w rodzinie. Konwent zakończyły wystąpienia gości oraz konkurs wizytówkowy, w którym nagrody ufundowali liczni partnerzy wydarzenia.

Pierwsza edycja Konwentu okazała się ogromnym sukcesem. Frekwencja z pewnością jest odzwierciedleniem potrzeb i oczekiwań współczesnych kobiet, które starają się realizować zawodowo i osobiście na polu województwa śląskiego i nie tylko. Dyskusje podczas paneli oraz w kuluarach pozwoliły z kolei na dostrzeżenie kolejnych tematów nurtujących panie, reprezentujące różne dziedziny życia. Niewątpliwie jest to pozytywny sygnał, iż w przyszłych edycjach wydarzenia możemy liczyć na kolejne ważne i owocne debaty.

– mówią przedstawicieli Centrum Rozwoju Kobiet WSH, zapraszając równocześnie na przyszłoroczną edycję wydarzenia.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress