„Lokal na kulturę” bez alkoholu

2015-06-11

Już w sierpniu lub we wrześniu w Sosnowcu ruszą konkursy na lokale w ramach programu “Lokal na kulturę”. Choć oficjalnie projekt jeszcze nie ruszył to już pojawiły się pierwsze kontrowersje.

Pomysł jest prosty: ludzie z pomysłami, fundacje, stowarzyszenia, a także prywatne teatry i galerie wynajmują od miasta lokale na preferencyjnych warunkach. Prowadzą działalność kulturalną i artystyczną, przyciągając mieszkańców, ożywiając ulice i centra miast.

W środę miasto ogłosiło lokalizację 6 lokali, które zostaną rozpisane w konkursie. Znamy także ceny za wynajem.

Proponowane lokale:
1. ul. Warszawska 6 c ok. 87m2 – oficyna Muzy (proponowana stawka najmu – ok. 4,91zł/m2)
2. Pasaż Handlowy – Patelnia 36 (pół lokalu) ok. 217m2 (18zł/m2)
3. ul. 3 Maja – Plaster Miodu, dawna restauracja chińska – 115 m2 (8 zł/m2) (5,51 zł/m2)
5. ul. Ordonówny 3A (lokal po foto joker) 118m2 (5,07 zł/m2)
6. ul. Swobodna 11 (róg Ordonówny) 81 2 (5,91 zł/m2).

Radnych miasta z Komisji Kultury Sportu podzieliła jednak kwestia związana ze sprzedażą alkoholu w tych miejscach. Komisja w tym wypadku jest jedynie organem doradczym, a decyzje podejmie prezydent miasta. Ważny będzie także głos mieszkańców w konsultacjach.

Głos w tej sprawie zabrał Mateusz Wiatr z fundacji Zagłębie Przedsiębiorczości. Sosnowiczanin skomentował na facebooku opinię niektórych radnych dotyczących sprzedaży alkoholu w „Lokalach na kulturę”

Zostałem dzisiaj poinformowany, że na dzisiejszej Komisji Kultury i Sportu w temacie ożywienia miasta poprzez inicjatywę „Lokal na Kulturę” debatowano czy w lokalach, które biorę udział w programie będzie można sprzedawać alkohol.
Głosami 6:5 przy 1 wstrzymującym się zarekomendowano Prezydentowi Sosnowca (to nie jest głos decydujący, to jest tylko rekomendacja), że będzie odgórny zakaz sprzedaży alkoholu. Jeden z radnych stwierdził, że „gdzie alkohol tam, nie ma kultury!”. Apeluję do radnych o rozsądek – nikt nie będzie chciał zainwestować w lokal, w którym nie będzie możliwości sprzedawania alkoholu. I kultura może istnieć przy alkoholu – to zależy od klientów! Czy w Sosnowcu wprowadzą prohibicję i stanie się miejscem akcji kolejnego sezonu Boardwalk Empire?

- komentuje Mateusz Wiatr.

-

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress