Minister Maria Wasiak odwiedziła sosnowieckie Maczki

2015-06-30

Wczorajsza wizyta Minister Infrastruktury i Rozwoju miała na celu zaprezentowanie koncepcji budowy Centrum – Naukowo Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej, które powstanie w miejscu dawnego dworca. 

Fot. UM Sosnowiec

 Dworzec wygląda jak trup, ostatnio czytałam w prasie, że to najgorszy dworzec na Śląsku, jest strasznie zaniedbany, kiedyś tętnił życiem, teraz to ruina, kiedyś jak mnie mamusia tutaj przywiozła rosły na nim piękne kwiaty i klomby.

- mówi mieszkanka Dzielnicy Maczki.

Projekt w nowej odsłonie przedstawili Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A, Marcin Mochocki, członek zarządu PKP PLK oraz prof. Andrzej Karbownik, Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

To piękny budynek wybitnego architekta. Otoczenie też jest bardzo sensownie zaplanowane. Jestem zachwycona tym projektem. Jeśli wszystko się uda to będzie to ogromny atut tej okolicy.

– powiedziała Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Informacja o odrestaurowaniu dworca cieszy  wielu mieszkańców, dała nadzieję, że dzielnica Maczki wróci do lat świetności. A ten choć zapomniany w dużej mierze przez lokalizację  nie będzie dzielił miasta na bogate tereny zachodnie i biedne dzielnice wschodnie. To szansa na modernizację dzielnicy.

Do Maczek zaczną znowu przybywać ludzie, zacznie kursować znowu pociąg, pojawią się studenci, to centrum da nowe życie dzielnicy.

- mówi Stanisław Stawarz, przewodniczący Rady Dzielnicy Maczki.

W ciągu najbliższych tygodni Polskie Koleje Państwowe rozpiszą przetarg na prace budowlane związane z odrestaurowaniem i przystosowaniem do pełnienia nowej funkcji Dworca Kolejowego Sosnowiec – Maczki. W budynku ma działać Centrum – Naukowo Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Firma PAS Projekt Archi Studio z Nadarzyna zaprezentowało projekty dworca i otoczenia.

Zgodnie z projektem oprócz dworca wyremontowany zostanie jeszcze jeden budynek, który ma pełnić funkcję usług handlu i gastronomii związanych z obsługą uczelni oraz mieszkańców Maczek.

 Zależy nam, aby to miejsce zmieniło swoje oblicze. Dlatego na tzw. „ryneczku” powstanie całkowicie nowa jakość architektury przestrzeni publicznej, poprzez realizację nowego placu z elementami nawiązującymi do charakteru tego jakże ważnego w historii miejsca. Wspólnie z Projektantem – dokładamy wszelkich starań by całość projektowanej przestrzeni była funkcjonalna i przyjazna przyszłym użytkownikom oraz mieszkańcom Maczek. Mam nadzieję, że wynik naszej pracy będzie zadowalający.

 – tłumaczy Jeremiasz Świerzawski, Dyrektor Projektu w Departamencie Inwestycji PKP S.A.

Koncepcja zakłada także budowę przejścia podziemnego łączącego budynek stanowiący pozostałość po historycznej zabudowie w otoczeniu nieistniejącej dawnej komory celnej (przy ul. Krakowskiej) z budynkiem byłego dworca kolejowego (międzytorze linii kolejowych).

źródło: UM Sosnowiec, mat. pras. red.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress