Szpital efektywny energetycznie

2015-06-08

Inwestycja warta 8,7 mln zł ograniczy zużycie energii cieplnej i elektrycznej, poprawi stan środowiska naturalnego, przyniesie wymierne oszczędności finansowe

Redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie zużycia energii to główne cele realizowanego projektu. Od października 2014 roku Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej prowadzi inwestycję pn: „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Poprzez system dociepleń, wymianę 41 sztuk drzwi zewnętrznych, 863 okien, modernizację  systemów grzewczych możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło we wszystkich 15 budynkach szpitala.  Dzięki temu do ich ogrzewania zostanie zużyte mniej energii cieplnej. Przyniesie to realne oszczędności, a wyższa izolacyjność przełoży się na mniejsze straty termiczne budynków.
Podobnie ma stać się z energią elektryczną. Niższy poziom jej zużycia nastąpi poprzez wymianę blisko  3500 tradycyjnych punktów świetlnych na oprawy energooszczędne typu LED oraz budowę dachowej instalacji paneli fotowoltaicznych, co pozwoli wykorzystać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Istotną zaletą takiego systemu jest to, ze jest bezobsługowy, może być stosowany indywidualnie i na skalę przemysłową oraz że, nie generuje szkodliwych emisji  do atmosfery, jest przyjazny środowisku.
Korzyści szpitalowi przyniesie także zastosowanie tzw. kogeneracji czyli skojarzonej gospodarki energetycznej. Jest to metoda wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w jednym procesie technologicznym. Montaż tego systemu wraz z układem odzysku ciepła i wszystkimi niezbędnymi instalacjami  towarzyszącymi to dla placówki kolejne oszczędności.

W aspekcie ekologicznym realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł nieodnawialnych, co przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nastąpi ograniczenie o 60 procent emisji gazów cieplarnianych i oszczędności energii do 32 procent. Zastosowanie systemu kogeneracyjnego w pełni zaspokoi potrzeby energetyczne szpitala.

– wyjaśnia Zbigniew Grzywnowicz, p.o. dyrektora dąbrowskiego szpitala.

Wartość projektu to prawie 8,7 mln zł. Inwestycja uzyskała 6,2 mln zł dofinansowania  w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Dąbrowski projekt był jedynym projektem na liście rankingowej obejmującym roboty termomodernizacyjne, fotowoltaikę, kogenerację oraz wymianę oświetlenia, a zastosowane w nim technologie spełniają normy, które w Polsce obowiązywać będą dopiero od 2019 roku.

– mówi Monika Krystecka-Drabik, z-ca dyrektora ds. konsultingu firmy Eltrix Energia, generalnego wykonawcy inwestycji.
Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na grudzień 2015 roku. W chwili obecnej wykonano już średnio ok. 30 procent prac. W szpitalu myśli się jednak o kontynuowaniu zadania.

Realizacja drugiego etapu inwestycji pozwoliłaby szpitalowi, po uzyskaniu wszelkich pozwoleń i zgodnie z obowiązującymi przepisami, odsprzedawać nadwyżki energii elektrycznej. Nie tylko zatem zbilansowane byłyby nasze potrzeby, ale moglibyśmy jeszcze na tym zarabiać. Problemem jest jednak zdobycie prawie 7,4 mln zł.  Przystąpimy do dalszych działań, o ile uda się nam pozyskać wspomniane fundusze. W chwili obecnej ogłaszane są nowe nabory projektów. Mamy już doświadczenie dotyczące przygotowania dokumentacji i realizacji inwestycji w pierwszym etapie. Szkoda byłoby zaprzepaścić taką szansę. Realizacja drugiego etapu byłaby łatwiejsza, bo oprócz nowych instalacji, wiele prac jest już wykonanych, wymagających jedynie kontynuacji czy pewnej korekty.

– dodaje dyrektor Grzywnowicz.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni przekazali szpitalowi 4 mln zł dotacji na dofinansowanie zadania.

 

Źródło: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress