W Sosnowcu walczą z dopalaczami

2015-06-09

„Wspólnie przeciw dopalaczom” pod takim hasłem w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone walce z dopalaczami. Do  rozmowy zaproszono m.in.: posłów, senatorów, prezydentów i bumistrzów  zagłębiowskich miast, przedstawicieli sosnowieckiego Sanepidu, Instytutu Medycyny Pracy, Centrum Pediatrii, Policji, Straży Miejskiej, Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.   

Fot. UM Sosnowiec

Kiedyś problemem było nadużywanie przez dzieci i młodzież alkoholu, dzisiaj walczymy z dopalaczami. Przeciwnik jest dużo groźniejszy i bardziej niebezpieczny, dodatkowo handlarze dopalaczami czują się bezkarni bo brak jest rygorystycznych uregulowań prawnych w tej kwestii Dlatego musimy mówić wspólnym głosem Nie dopalaczom - dodał.

-powiedział rozpoczynając spotkanie Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Prezydent jednocześnie zasygnalizował, że problem dopalaczy w samym  Sosnowcu nie jest tak poważy jak w innych miastach naszego regionu. Z danych Sanepidu i Policji wynika, że w Sosnowcu istnieje tylko jeden punkt sprzedaży dopalaczy. W innych miastach takich punktów jest nawet 30. Jednak jak podkreślił Zbigniew Cebo dyrektor sosnowieckiego Sanepidu to już powszechny problem i nie można go zamiatać pod dywan.

Bezwzględnie potrzebne  jest profilaktyka i powszechna edukacja w zakresie zagrożeń jakie niosą za sobą dopalacze i substancje psychoaktywne.

 - dodała naczelnik  Wydziału Zdrowia UM Halina Czapla.

Informując jednocześnie o akcjach, które prowadzone są w sosnowieckich szkołach. Tylko w ostatnim tygodniu rozdano blisko 3 tysiące ulotek informacyjnych na temat dopalaczy i zagrożeń jakie za sobą niosą w trzynastu sosnowieckich gimnazjach.

Niepokoi fakt, że po dopalacze sięgają bardzo młode osoby między 15 a 24 rokiem życia. Problem niestety w błyskawicznym tempie narasta. Dyrektor Centrum Pediatrii  dr Andrzej Siwiec, specjalista od toksykologii podkreślił, że od maja do stycznia 2015r. odnotowano aż 51 przypadków zatruć dopalaczami wśród dzieci. Na szpitalne oddziały trafiło 45 chłopców i 6 dziewczynek, u których stwierdzono objawy zatrucia substancjami psychoaktywnymi.

Systemowe działania są niezbędne aby zahamować proceder dystrybucji i sprzedaży dopalaczy na polskim rynku.

- dodał dr Andrzej Siwiec.

Chcemy dać jasny sygnał, że potrzebne są natychmiastowe zmiany w prawie i zaostrzenie przepisów, bo bez tego problem nie zostanie rozwiązany i bez wątpienia jeszcze bardziej się zaostrzy.

 -powiedział na zakończenie spotkania prezydent Arkadiusz Chęciński.

Źródło Urząd Miejski w Sosnowcu

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress