Konferencja partii KORWiN

2015-07-28

Konferencja prasowa Oddziału Sosnowieckiego partii Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) odbyła się w biurze partii KORWiN w Sosnowcu przy ul. Modrzejowskiej 10/3 w dniu 27 lipca 2015 o godzinie 14:30. Tematem konferencji była inicjatywa utworzenia Skansenu Górniczego Kazimierz – Juliusz w Sosnowcu.

W Konferencji wzięli udział: Łukasz Krawiec – inicjator Skansenu Górniczego Kazimierz Juliusz, Dominik Charasim – Prezes Oddziału Sosnowieckiego KORWiN.

Jestem jednym z inicjatorów akcji „Tak dla Skansenu Górniczego Kazimierz – Juliusz”, jest to oddolna inicjatywa mieszkańców skupionych wokół grupy inicjatywnej powstania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy w Sosnowcu oraz Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego. Działamy z pomocą stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. 29 maja została wydobyta ostatnia tona węgla z kopalni Kazimierz – Juliusz. My mieszkańcy zaczęliśmy się zastanawiać, co zrobić dalej z terenami pozostawionymi po kopalni. Nie chcieliśmy dopuścić, żeby teren ten został potraktowany w sposób podobny, jak tereny po pozostałych kopalniach w Zagłębiu Dąbrowskim. Chcieliśmy, żeby w tym miejscu zostało stworzone coś, co mogłoby służyć mieszkańcom. My nie mówimy, że to musi być koniecznie skansen górniczy, nie mówimy, że to musi być muzeum z dołem. Chcemy zorganizować dnia 3 września konferencję w MDK Kazimierz, na której wspólnie z mieszkańcami, z władzami Sosnowcu i województwa, będziemy się zastanawiać, będziemy myśleć, co można na tym terenie stworzyć, co by mogło najbardziej służyć. Jedną z opcji jest właśnie ten skansen górniczy, innymi opcjami jest coś na kształt centrum kultury lub szyb łończyk. Zaprosimy historyków, regionalistów, mieszkańców i wtedy chcielibyśmy się razem wszyscy zastanowić, co najlepiej by się przydało dla mieszkańców Kazimierza, Sosnowca i województwa śląskiego.

– mówi Łukasz Krawiec, inicjator Skansenu Górniczego.

Przede wszystkim bardzo się cieszymy, że w naszym regionie, a zwłaszcza w moim mieście są osoby, które bardzo aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności, które mają pomysły, które chcą je wdrażać, realizować. Bardzo nam się podoba, że są ludzie, którzy wychodzą z takimi inicjatywami. Najbardziej podoba nam się to, że są to inicjatywy oddolne. Czyli ludzie chcą decydować o części pieniędzy, które im zabrano, chcą decydować o swoich lokalnych terenach, chcą działać, chcą coś zrobić. I to jest tak naprawdę ważne. Chcielibyśmy aktywować wszystkich ludzi do działalności oddolnej, do działalności obywatelskiej, bo tylko w ten sposób możemy spowodować to, że nasze pieniądze będą wydawane w jakiś rozsądny sposób, bo jak są wydawane dzisiaj, to wszyscy wiedzą. Dlatego wyrażamy głębokie poparcie dla inicjatywy utworzenia Skansenu Górniczego, szczególnie że w Zagłębiu nie istnieje skansen górniczy z prawdziwego zdarzenia z dołem. Ja bym chciał, żeby on był z dołem, żeby każdy Zagłębiak, miał możliwość zjechać do kopalni i zobaczyć, jak to jest. Mój ojciec był górnik iem, ja bardzo chętnie zjechałbym do kopalni zobaczyć, jak to jest, myślę, że każdy chciałby mieć taką możliwość u nas na Zagłębiu, zamiast udawać się na Śląsk, bo jednak mimo wszystko te bariery kulturowe istnieją i bardzo dobrze by było, żebyśmy i my mieli możliwość się czym pochwalić. Jeszcze raz mówię o tym, że warto dać ludziom możliwość działania przy tego typu projektach i partia KORWiN będzie popierać wszystkie inicjatywy, które są inicjatywami oddolnymi.

– mówi Dominik Charasim, Prezes Oddziału Sosnowieckiego partii KORWiN.

Informację nadesłał Dominik Kowalski, Rzecznik Oddziału Sosnowieckiego KORWiN.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress