Duża inwestycja w Łagiszy

2015-07-28

Tauron Wytwarzanie oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały umowę w sprawie budowy nowego bloku w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Szacowana wartość inwestycji ma przekroczyć 1,5 mld zł. 

Fot: Powiat Będzin

Podpisana umowa dotyczy bloku gazowo-parowego, który ma zacząć pracę w 2019 roku.

To nasza kolejna, obok m.in. bloku węglowego o mocy 910 MW w Jaworznie, duża inwestycja w odtworzenie mocy wytwórczych. Celem projektu jest budowa i eksploatacja nowoczesnego, wysokosprawnego bloku energetycznego, który będzie jednostką systemową produkującą energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji. Nowa jednostka zastąpi nieefektywne i wyeksploatowane bloki. Strategia zakładająca odbudowę mocy elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła w Elektrowni Łagisza uzasadniona jest istniejącym i perspektywicznym, stabilnym rynkiem ciepła i energii elektrycznej oraz możliwą do wykorzystania infrastrukturą elektrowni. Projekt przyczyni się do dalszej dywersyfikacji paliw w naszych źródłach wytwórczych.

- mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Budowa bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza jest jedną z największych inwestycji Grupy Tauron w województwie śląskim i zarazem jednym z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. W szczycie prac przy budowie bloku w Elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób.

Elektrownia Łagisza jest aktualnie jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło osiedli mieszkaniowych w Będzinie i Dąbrowie Górniczej. W przyszłości, po roku 2017 r., ma też dostarczać ciepło do sosnowieckich dzielnic Środula i Zagórze.

Źródło: http://media.tauron.pl/

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress