XIII Festiwal Muzyki Celtyckiej

2015-08-24

XIII edycja Festiwalu Muzyki Celtyckiej za nami. Wzgórze zamkowe opanowały tłumy, krótko mówiąc pasjonaci szeroko rozumianej kultury celtyckiej spotykali się po raz kolejny się u podnóża będzińskiej twierdzy.

W tym roku, jak zwykle masa dobrego tańca i dobrej muzyki, to jest taka wyjątkowa edycja, bo to będzie taka edycja polsko- czeska, będą 3 rewelacyjne zespoły z Czech.

- mówi Grzegorz Chudy, konferansjer XIII edycji Festiwalu Muzyki Celtyckiej.

Połączenie muzyki etnicznej z muzyka nowoczesną zaprezentował zespół Etnostation.

Gramy muzykę stylizowaną, głównie na muzyce celtyckiej, ale nie tylko, również na polskiej, gramy na wielu fantastycznych instrumentach, taką ciekawostką jest lira korbowa.

- dodaje Paweł Szymiczek, z zespołu Etnostation.

Z 11- letnią już tradycją zespół tańca irlandzkiego Ellorien porywał Będzinian do zabawy. Jak się okazuje taniec irlandzki do najprostszych nie należy.

Ten taniec jest trudny, jest bardzo nietypowy, trzeba się trochę przyzwyczaić się do postawy, do wykręcenia nóg, która nie jest naturalna dla człowieka na co dzień. Tańczy się na palcach, ta forma trochę zbliżona jest do baletu.

 - przekonuje Marta Zielińska, z Zespół Tańca Irlandzkiego Ellorien.

Niesamowity pokaz sceniczny dla widowni przygotował będziński zespół Galway.

Zaczęliśmy tworzyć choreografię, które są jakąś historią, pokazaliśmy dwa tańce w parze opowiadające o relacjach damsko – męskich.

Dobra zabawa, muzyka i taniec połączył pokolenia, w końcu 13 lat zobowiązuje, bo to największy w Środkowej Europie Festiwal Muzyki Celtyckiej.To niezwykła impreza daje okazję posłuchania muzyków z całej Europy, możliwość nauki gry na instrumentach i udziału w warsztatach i imprezach tanecznych.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress