Plażowanie w Pałacu Mieroszewskich

2015-08-12

Magia kolorów, fasonów i najnowsze trendy. Tak wygląda plaża i miejskie kąpieliska XXI wieku. Plażują się mężczyźni i kobiety, wszyscy chcą wyglądać modnie i zjawiskowo. Wystawa będzińskiego Muzeum pokazuje natomiast  zupełnie inne oblicze dawnego plażowania.

 W XIX wieku panie kąpały się w tym, w czym chodziły na co dzień, po prostu w swoich sukniach, a na lato miały specjalne suknie, krótsze, natomiast  te pantolony sięgały do kolan, także od kolan w dół nóżka była odkryta, troszkę rączka, na więcej nie można było sobie pozwolić.

- mówi Małgorzata Hałasik, historyk sztuki Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wiek XX nie przyniósł znaczącej awangardy, panie nadal dużo więcej zakrywały niż odkrywały, relaksując się w leżakach, bardzo podobnych do tych dzisiejszych z dobrą prasą w ręku.

Panie nadal mają mocno zabudowane kostiumy, na plaży po kąpieli zakładamy długi szlafrok, panowie niekiedy zakładali takie narzutki w formie piżamki.

- tłumaczy historyk sztuki Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Mężczyźni na plaży też pojawiali się w odpowiedniej stylizacji.

Ten strój wywołuje uśmiech na twarzy zwiedzających, bo on bardziej przypomina śpioszki, bardzo zabudowane.

- wyjaśnia Małgorzata Hałasik.

Perełką muzealnych zbiorów są binokle z lat 20, jak podkreśla Małgorzata Hałasik taki okaz w muzeum  to rzadkość, którą można obejrzeć jeszcze do 30 sierpnia. Na szczęście dziś za wstęp do morza płacić nie trzeba, a dzisiejsze plażowanie pozwala na znacznie więcej. Tropikalny klimat wystawy zakończy się finisażem 28 sierpnia.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress