Ulica zdrowia

2015-08-27

Ulica Piłsudskiego w Będzinie w minioną sobotę zmieniła się nie do poznania.

 Ulicę, na której mieszkamy zmieniliśmy na jeden dzień w ulicę zdrowia.

- mówi Liliana Małysek – Zieleniec, Ruch Społeczny Ruch Społeczny DOLCEVITA.

Przedsiębiorcy firm kojarzących się ze zdrowiem pomagali Będzinianom coś w swoim życiu zmienić, w tym wypadku chodziło o zrobienie kontrolnych badań. Iwent zorganizował Ruch Społeczny DOLCEVITA znany również jako DOLCEVITA Zrozumieć Cukrzycę.

Z założenia naszej akcji zawsze badamy poziom glukozy we krwi, dokładniejsze badanie, które daje jakby obraz u osób z istniejącą już cukrzycą jest to poziom hemoglobiny glikowanej, najczęściej co 3 miesiące bada ją cukrzyk, natomiast bardzo często podczas takich akcji ludzie wykrywają u siebie znaczne stężenie glukozy.

- dodaje Liliana Małysek – Zieleniec.

Właśnie z cukrzycą od kilku lat boryka się pan Kamil.

Uczę się tej choroby, każdy przypadek, który powoduje, że jestem w stanie hipoglikemii, daje mi nowe doświadczenie, nowy sposób na to, żeby działać i uświadamiać ludzi, którzy mijają mnie obok i nie udzielają pomocy. Stąd wziął się pomysł na akcję Pijak, nie Cukrzyk.

- tłumaczy Kamil Szydło, Ruch Społeczny DOLCEVITA.

Ta bezpośrednio skierowana jest, nie do ludzi chorych na cukrzycę, ale do tych wszystkich jak podkreśla pan Kamil, którzy nieświadomie np. mylą cukrzyka z osobą w stanie upojenia alkoholowego.

Sam z doświadczenia wiem, że będąc w stanie hipoglikemii, tak się zachowuje i tak wyglądam. Na kilkanaście przypadków bycia w takim stanie udzielono mi raptem 2 razy pomocy.

- wyjaśnia pan Kamil.

W dużej mierze odpowiednia pomoc, badania kontrolne pozwoliły uczestnikom iwentu dogłębnie przebadać swoje ciało.Przekonywał Michał z portalu Najlepsza Forma pl, który uważa, że mały krok pozwoli na duże zmiany.

Z jednej strony zdrowy ruch, a z drugiej strony zdrowe żywienie.

- informuje Michał Smalcerz z portalu o zdrowiu.

Stowarzyszenie będzińskie Amazonki próbowały wyjaśnić paniom jak ważna jest świadomość i badania kontrolne.

Rozdawałyśmy ulotki na temat samokontroli, samobadania piersi, przeprowadzałyśmy rozmowy, młoda kobieta podeszła i pytała gdzie może się zwrócić, aby takie badanie wykonać.

- wyjaśnia Lidia Gomoliszewska, przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek w Będzinie.

Takie iwenty pokazują jedno, ile ludzi potrafi skorzystać z porady medycznej na ulicy. I co najważniejsze w walce o lepsze jutro dla cukrzyków pomagają młodzi wolontariusze, tacy jak Tatiana czy Natalia. Ilu z nas stroni od wizyty w gabinecie, a ilu świadomie po prostu potrafi pomóc sobie i innym ludziom.

Wszelkie produkty dla diabetyków dostępne w sklepie internetowym diabetyk24.pl

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress