Tak dla utworzenia Skansenu Górniczego Kazimierz Juliusz

2015-09-01

Dla mieszkańców Kazimierza Górniczego Kopalnia nie była tylko zakładem pracy, to matka – żywicielka tej części Sosnowca.

 Gdyby nie Kopalnia to ta część Sosnowca nie rozwinęłaby się w takim stopniu. Kopalni zawdzięczamy wiele – to dzięki niej mamy piękny park z mini zoo, MDK Kazimierz, ośrodek zdrowia, szkoły, przedszkola i osiedla.

- podkreślają Mieszkańcy dzielnicy Kazimierz – Juliusz.

Jak trafnie napisała dziennikarka Radia Katowice Monika Krasińska – „Kopalnia Kazimierz-Juliusz dała z siebie wszystko, teraz czas dać jej coś od siebie”.

To właśnie w tej kopalni pracowali często synowie, ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie. Kopalnia uczyła pracy całe pokolenia i integrowała społeczeństwo zapewniając rozrywkę i zajęcia po pracy. To wokół niej toczyło się życie kulturalne mieszkańców. Ostatnie lata były dla Kopalni bardzo ciężkie – czasy świetności miała już za sobą i każdy rok jej funkcjonowania to była walka o przetrwanie. Kopalnia przestała dbać o naszą część Sosnowca, ale nie dlatego że nie chciała, ale dlatego, że już nie mogła. Zobaczyliśmy, że jesteśmy już sami.

- tłumaczą ludzie mieszkający w tej dzielnicy.

Władze Sosnowca przyzwyczajone do samodzielności Kazimierza Górniczego zapomniały o dzielnicy. W tym roku wszystko się odmieniło i jest szansa na realne zmiany i inwestycje. Władze Sosnowca znów przypomniały sobie , która droga prowadzi do Wschodnich Dzielnic Sosnowca. Jednocześnie mieszkańcy budzą się z długiego snu i zaczynają widzieć konieczność pracy dla naszej dzielnicy i społeczności, co widać zresztą na spotkaniach w których uczestniczą coraz chętniej i liczniej.

We wspomnianym spotkaniu oprócz przedstawicieli Grupy inicjatywnej powołania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy, Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego, Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i mieszkańców uczestniczyli również goście, a wśród nich Tomasz Niedziela (Radny Rady Miejskiej), Mateusz Bochenek (przedstawiciel Rady Dzielnicy Maczki, oraz asystent Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego), Piotr Hałasik, Paweł Szopa (Stowarzyszenie Nasza Rodzina), Piotr Dudała (sosnowiecfakty.pl), Paweł Ptak (41-200.pl), Wojciech Gęborek (Grupa Inicjatywna powołania Rady Dzielnicy Stary Sosnowiec) oraz Joanna Rebisz-Wojtala (Grupa inicjatywna powołania Rady Dzielnicy Centrum-Wschód).

Na wstępie omówiliśmy sprawy związane z powołaniem Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy. Powiadomiliśmy obecnych na spotkaniu mieszkańców o tym, że nasze podpisy za inicjatywą zostały zweryfikowane pozytywnie i we wrześniu odbędą się konsultacje społeczne. Zostanie powołany jeden punkt konsultacyjny na terenie Kazimierza Górniczego (w MDK Kazimierz) i jeden w Urzędzie Miejskim. Wkrótce zaczniemy akcję promocyjną, której celem będzie rozpropagowanie naszej inicjatywy i zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do aktywnego wspierania naszych działań. Ważne jest aby już teraz namawiać ludzi do kandydowania i wyszukiwać odpowiednie osoby. Zaaranżowaliśmy tablicę informacyjną przed MDK Kazimierz.

Wkrótce odbędzie się Festyn Rodzinny w Ostrowach Górniczych, który chcemy wesprzeć osobowo i rozpropagować wśród mieszkańców. Przekazaliśmy również relację z naszych spotkań ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, oraz z posiedzenia III zespołu ds. rewitalizacji dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Głównym punktem spotkania na który niecierpliwie czekali zgromadzeni goście był temat zagospodarowania terenów po KWK Kazimierz-Juliusz i utworzenia Skansenu Górniczego. Koordynację przez nas organizowanej konferencji przejęła Anna Staszewska posiadająca niezbędną wiedzę, oraz doświadczenie które będzie na pewno bardzo przydatne.

Wiemy już na pewno, że naszą konferencję zaszczycą osoby,  które posiadają niesamowite doświadczenie :
Dariusz Walerjański – Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Adam Hajduga – Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Zygmunt Woźniczka – Zakład Teorii i Historii Kultury Wydziału Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Arkadiusz Rybak – dyrektor Muzeum Sztygarka
Edward Wieczorek – Kierownik pracowni krajoznawczej w Katowicach, autor przewodników o konsultant Śląskiej Organizacji Turystyki.
Na sali zasiądą również specjaliści górniczy związani z Wyższym Urzędem Górniczym oraz Kopalnią Kazimierz-Juliusz. Liczymy na obecność polityków, regionalistów i samorządowców, którym tak jak nam zależy na zachowaniu obiektów po likwidowanej ostatniej Zagłębiowskiej Kopalni Węgla Kamiennego. Zapraszamy wszystkich, którzy popierają nasze działania i wszystkich, którzy mogą nam pomóc.
Łukasz Krawiec
Grupa Inicjatywna powołania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy
Wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego

źródło: mat. pras. Łukasz Krawiec TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy, Wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress