Cafe Jerozolima

2015-09-09

To właśnie Będzin przed wojną nazywany był Jerozolimą Zagłębia. Przyszedł czas na postawienie żywego pomnika Historii Żydów Będzińskich.

 Od momentu, kiedy na dobre zająłem się historią i życiem Żydów Będzińskich, jak wiemy to i mieszkańcy byli uczestnikami Dni Kultury Żydowskiej, potem Rekonstrukcji Historycznych, odkrycia przeze mnie Domu Modlitwy Cukermana, jak również Domu Modlitwy Mizrachi.

- mówi Adam Szydłowski, pomysłodawca projektu, manager Jerozolima Cafe.

Po prawie 15 latach, jak podkreśla Adam Szydłowski przyszedł czas na spełnienie kolejnego marzenia i postawienie swoistego żywego pomnika historii Żydów Będzińskich.

Galeria, mini muzeum i na końcu oczywiście kawa, pascha, czyli te wszystkie dobre cymesy, które znane są z tradycji kuchni żydowskiej, tej słodkiej, bo jest to kawiarnia.

- zaznacza Adam Szydłowski.

Cafe Jerozolima wśród tłumnie przybyłej na otwarcie społeczności polskiej i zagranicznej budziła naprawdę wiele pozytywnych emocji. Kameralny, a przy tym miły i swojski klimat pozwolił gościom  na chwilę zadumy.

Przyjechałam tutaj dlatego, ponieważ szanuję wszelkie działania, które związane są z upamiętnieniem kultury żydowskiej, doceniam staranie Adama i to, że mógł zrealizować swój zamierzony cel, otworzyć takie miejsce w Będzinie. Mój tata mieszkał tutaj i właściwie po 50 dopiero latach wrócił ze mną jako z małą dziewczynką, byliśmy tutaj właściwie rdzennymi mieszkańcami tego miasta, o tyle jest to ważne dla mnie, że mogę się pojawić się w tym mieście i poczuć tą atmosferę, poczuć się tak, jak rdzenna mieszkanka Będzina.

- wyjaśnia Golda (Litmanowicz) Monzon.

Udało mu się coś, w co ja jeszcze kilka lat temu bym nie uwierzył, bo to są rzeczywiście tutaj dwa różne światy, dlatego, że w Będzinie atmosfera dotycząca historii Żydów była specyficzna, co trzeba zaznaczyć nie tylko w Będzinie, ja nie widziałem akcentów żydowskich np. w będzińskim muzeum, w szkołach będzińskich jeszcze 15, 20 lat temu, a to się naprawdę bardzo zmienia, czego efektem tych zmian jest ta kawiarnia, mam nadzieję, że będzie sukces.

- podkreśla Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

To co dzieje się w Królewskim mieście to reaktywacja zdarzeń  które przecież tutaj się działy i przecież do których wciąż należy wracać.

Kawiarnia znajduje się w Będzinie przy ul. Modrzejowskiej 44.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress