Oddali hołd żołnierzom BON „Sosnowiec”

2015-09-22

W dniach 17-20 września 1939 roku na przedpolach Tomaszowa, Bataliony Obrony Narodowej „Sosnowiec”, „Katowice” i „Zawiercie” wchodzące w skład 201 Pułku Piechoty rezerwowej (z Grupy Operacyjnej „Śląsk”), toczyły zacięte walki z Niemcami o wieś Ulów. Mimo kilkukrotnych niemieckich kontrataków, pułk wykonał rozkaz i utrzymał wieś do wieczora 19 września.

Dokładnie 76 lat później, 19-20 września br. (sobota-niedziela) członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk” odwiedzili miejsca walk Śląskich i Zagłębiowskich oddziałów pod Tomaszowem Lubelskim. Dotarli również, na skrzyżowanie drogi z Ulowa z traktem na Tomaszów Lubelski, w miejsce gdzie w 1939 roku chowano poległych żołnierzy m.in. z Batalionu Obrony Narodowej „Sosnowiec”. Po raz pierwszy został tam złożony wieniec od władz samorządowych miasta Sosnowca i zapalone znicze od GRH – G.O. „Śląsk”.

W pierwszych dniach września 1939 roku regularne działania wojenne szczęśliwie ominęły Sosnowiec, stąd wielu mieszkańców nadal nie wie, że Sosnowiczanie walczyli z Niemcami od początku wojny obronnej, aż do 20 września, kiedy ogłoszona została kapitulacja Armii „Lublin”, której został wcześniej podporządkowany Batalion Obrony Narodowej „Sosnowiec”. BON „Sosnowiec” przeszedł, wraz z innymi jednostkami Grupy Operacyjnej „Śląsk”, szlak bojowy spod Mikołowa, aż pod Tomaszów Lubelski. Swoją wartość bojową potwierdził w walkach o wieś Ulów, gdzie zacięcie bronił wzgórza 349.

 – tłumaczy Marcin Tutaj z GRH – G.O. „Śląsk”

Co roku, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk” wyjeżdżają pod Tomaszów Lubelski by wziąć udział w uroczystościach i inscenizacji historycznej upamiętniających bitwy o Tomaszów Lubelski. Będąc na miejscu odwiedzają miejsca pamięci i pochówku żołnierzy
z jednostek wchodzących w skład Grupy Operacyjnej „Śląsk”.

 Informację nadesłał Marcin Tutaj Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk”.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress