Seniorzy i sztuka

2015-09-29

Już dzisiaj w Pałacu Kultury Zagłębia rozpoczyna się szósty Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych PUMA 2015.


Występy muzyczne, teatralne, pantomima, taniec i różnego rodzaju pokazy artystyczne – ponad tysiąc uczestników z kilku krajów zgromadzi w ciągu czterech dni tegoroczna, szósta już edycja festiwalu, na którym prezentują się zespoły i osoby starsze oraz niepełnosprawne. Co roku Przegląd przyciąga coraz więcej uczestników oraz widzów. Gościem specjalnym artystycznej części wydarzenia będzie aktorka Marzena Kipiel-Sztuka (serialowa Halina Kiepska).

Należy podkreślić, że za sprawą organizatora wydarzenia, którym jest Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem”, Przegląd zyskuje coraz większą sławę już nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. O tym, że o imprezie wiedzą najważniejsze osoby w Polsce, świadczy o tym fakt, że tegoroczną edycję honorowym patronatem objęła m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Pracy i Polityki Społecznej, a także ambasadorowie Republiki Czeskiej oraz konsul generalny Słowacji.

Naszym celem jest pokazanie, że osoby starsze i niepełnosprawne są nie tylko pełnoprawnymi odbiorcami, ale także twórcami kultury. Podczas Przeglądu Puma prezentowana jest twórczość na wysokim poziomie artystycznym, która porusza, wywołuje uśmiech lub łzy, pobudza do refleksji i wzbudza podziw.

- podkreśla Andrzej Pacia, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Pod Dębem”.

W czwartek o 9.30., w ramach wydarzenia, odbędzie się konferencja pt. „Artystyczny, literacki i medialny obraz starości i niepełnosprawności”. Podczas jej trwania przedstawiciele różnych dziedzin nauki (od nauk społecznych i historii po medycynę) przedstawią wizerunek osób starszych i niepełnosprawnych w mediach, literaturze i sztuce.

VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2015 odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Przeglądu jest wolny.

Źródło: Urząd Miejski w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress