Będziński ogród sensoryczny

2015-10-09

W półtora roku na terenie nieużytków placówki Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z nami” w Będzinie powstał wyjątkowy ogród sensoryczny, na którego budowę przeznaczono m.in. zdobytą w roku 2014 Nagrodę – „Eko-Aktywni 2014 ” w wysokości 7OOO PLN.

Koncepcja terapeutycznego ogrodu sensorycznego, który powstał w Będzinie opiera się na innowacyjnym projekcie Aleksandry Walkowicz.

 To mini ogród nastawiony na liczbę pięć, to nasza pani terapeuta wymyśliła, żeby tą liczba magiczną się wspierać, czyli pięć kolorów, pięć zapachów, pięć różnych faktur, które maja później pomagać w tej prawdziwej terapii z osobami niepełnosprawnymi.

-mówi Iwona Wszelaka, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Będzinie.

Wykorzystanie ogrodu w celach terapeutycznych pomoże nie tylko niepełnosprawny, ale także ich rodzinom.

Ja czuję ogromną satysfakcję z tego, że rodzice tych dzieci nie muszą zabiegać o to co przychodzi im tak trudno w ich życiu, kiedy oni skończyli naukę szkolną. Kiedy potrzebna jest instytucjonalna pomoc, wtedy są warsztaty.

 - ocenia Tadeusz Gruda, prezes Stowarzyszenia „Bądź z nami”.

To wyjątkowe miejsce nie powstało by jednak bez pomocy osób prywatnych i instytucji, bez marzeń i wyjątkowej determinacji. Jak zdradziła nam Aleksandra Walkowicz ogród ma zostać rozbudowany.

 W projekcie jest jeszcze do wybudowania pięć stanowisk, przy których będą prowadzone warsztaty ekologiczne i takie było założenie w naszym wniosku, że będzie to dla szerszej społeczności, dla innych placówek, można powiedzieć, że to będzie od przedszkola przez juniora, do seniora. Każdy będzie mógł wejść tutaj, to nie będzie zamknięte.

-komentuje Aleksandra Walkowicz, koordynator projektu.

„Miniarboretum Partytury Emocji” jest pierwszym tego typu obiektem w naszym powiecie i drugim w Zagłębiu Dąbrowskim.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress