„Moje miejsce, moja historia”

2015-10-26

Klasa Id z I LO, wraz z opiekunami Katarzyną Jasiak, Małgorzatą Sobczyk, Moniką Antosik i Aleksandrą Dul, rusza Śladami Zagłębiowskich Żydów. Właśnie rozpoczęli realizację projektu „Moje miejsce, moja historia”. Nawiązali już współpracę z Fundacją Brama Cukermana w Będzinie, Muzeum Galicja w Krakowie oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie. Projekt, który realizują obejmuje zapoznanie z historią Żydów zamieszkałych głównie na terenach Sosnowca i Będzina.

Naszym celem jest zapoznanie z kulturą i historią Żydów zamieszkujących tereny sąsiadujące z Dąbrową Górniczą. Młodzież realizując podstawę programową z języka polskiego, historii oraz wiedzy o kulturze jest świadomym odbiorcą i współtwórcą mediów. Nasze działania obejmą: przegląd i selekcję materiałów źródłowych, literatury, dokumentów, zasobów audiowizualnych; plener Będzina, plener Warszawy. Kolejnym etapem będzie stworzenie krótkich etiud filmowych lub cyklów fotograficznych na temat własnej recepcji tematu.

- opowiada Katarzyna Jasiak, koordynator projektu.

Po pozytywnej rekrutacji w Centrum Edukacji Obywatelskiej i akceptacji projektu, w październiku młodzież rozpoczęła warsztaty, przed nimi wycieczki i lekcje z edukacji artystycznej. 26 października uczestnicy projektu wybiorą się szlakiem Żydów Zagłębiowskich w Będzinie. Poprowadzi ich Karolina Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana. W planach jest wizyta w Mizrahi, cmentarz, synagoga inne ważne miejsca oraz plener fotograficzny. Kilka dni później od 28 do 30 października młodzież odwiedzi Muzeum Polin w Warszawie. Później uczniowie będą pracować nad obróbką materiału, który zbiorą.

Udział w projekcie pomoże młodzieży zorientować się, że Holocaust, to nie tylko Auschwitz i inne obozy, to także historia miasteczek sąsiadujących. Zdobytą wiedzę będą musieli przenieść i przedstawić w krótkim filmie ok. 5 min. lub cyklu zdjęć odnoszącym się do tematu. O historycznych tematach będą mówić przy użyciu najnowszych mediów.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress