„Głosy dla hospicjum”

2015-10-13

Od ponad 20 lat dzięki Fundacji Pro Salute na terenie Będzina działa hospicjum onkologiczne. Każdego roku będzińska fundacja ma w swojej opiece pół tysiąca chorych. 

Odwiedzamy chorych na choroby nowotworowe mieszkających w swoich domach, robią to pielęgniarki, lekarze, rehabilitanci, psycholodzy. W takiej bieżącej opiece mamy około 150 osób.

- tłumaczy  lek. med. Andrzej Jankowski, prezes Fundacji Pro Salute.

Choć Pro Salute działa na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia to potrzeby jej podopiecznych przewyższają wartość kontraktu. Władze fundacji nieustannie starają się pozyskiwać dodatkowe fundusze, jedna z form tego typu działań są organizowane rokrocznie koncerty „Głosy dla Hospicjum”.

Dzisiaj jest koncert charytatywny hospicjum i każdy kto będzie miał chęć może zasilić fundację wrzucają do puszki można powiedzieć symboliczny grosik. Dla takich fundacji liczy się każdy pieniądz.

- mówi Sebastian Szaleniec, pełnomocnik prezydenta Będzina.

Chętnych do wpierania działalności fundacji nie brakuje, mieszkańcy naszego powiatu doceniają bowiem pracę jaką Pro Salute wykonuje na co dzień.

Biorąc pod uwagę zakres działalności fundacji, jest to cały powiat będziński dlatego tym bardziej poczuwamy się nawet z małego środowiska sławkowskiego do pomocy. Część naszych mieszkańców jest wspierana przez fundację, dlatego też naszym obowiązkiem jest wpierać nie tylko od tej strony finansowej, czy przy zbiórkach, ale również artystycznie, patrząc na młode talenty, które występują właśnie na scenie.

- komentuje Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Przy Fundacji Pro Salute od wielu lat aktywnie działa wolontariat, którego szeregi stanowią młodzi ludzie.

U mnie wolontariat wziął się stąd, że sama w dzieciństwie zostałam poszkodowana przez los z powodu ręki, nie mam w niej pełnego czucia. Zaczęło się od wolontariatu na olimpiadzie dla niepełnosprawnych to był pierwszy wolontariat, który zrealizowałam w zeszłym roku, w tym roku też tam była. Teraz jestem tutaj i staram się cały czas być na topie. Z dziewczynami łapiemy się w każdy wolontariat, to jest nasze trio. Po prostu chcemy pomagać i tyle.

- wyjaśnia Sabina Krzyżanowska, wolontariuszka z III L.O. w Będzinie.

Gdy dziewięć lat temu po raz pierwszy zorganizowano koncert „Głosy dla hospicjum” władze fundacji nie spodziewały się tak dużego zainteresowania.

Właśnie dzieliłem się przed chwileczką taką refleksją, że od początku naszej działalności organizując koncerty z okazji Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, zastanawialiśmy się czy uda nam się zapełnić salę Teatru Dzieci Zagłębia, w tej chwili mamy inny problem prawdopodobnie jest więcej osób chętnych niż miejsc, ale to nas bardzo cieszy, że organizowane przez nas koncerty cieszą się zainteresowaniem.

- podsumowuje lek. med. Andrzej Jankowski.

Przez te dziewięć lat na koncertach będzińskiej fundacji Pro Salute mogliśmy usłyszeć wyjątkowych artystów. W tym roku podopiecznych hospicjum sowim  głosem wsparła Iris Munos, francuska aktora i piosenkarka młodego pokolenia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress