Jafia – brzmienie z Jamajki

2015-10-27

Ikona polskiej sceny reggae. Zespół istniejący od ponad 20 lat. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji i Belgii. Nagrywali z najlepszymi i u najlepszych. Już 30 października wystąpią w sosnowieckiej Muzie.

Zespół Jafia powstał w Pile w 1994 roku. Przez 20 lat działał pod nazwą Jafia Namuel, co z hebrajskiego oznaczało Wspaniały Dzień Boga. Zespół od zawsze podkreślał jak wielkie znaczenie dla ich muzyki ma duchowa sfera życia człowieka. Główny nurt ich twórczości to roots reggae, czyli rdzenna muzyka wywodząca się z Jamajki. Jedną z ciekawostek
z życia zespołu było nagranie płyty w bardzo szczególnym dla fanów muzyki reggae miejscu.

W 2008 wokalista Dawid Portasz wyjechał na Jamajkę w poszukiwaniu inspiracji u źródła narodzin tego gatunku muzycznego. Tam w legendarnym studiu Tuff Gong tworzył kolejne kawałki. Pierwotnie studio nagraniowe mieściło się w domu Boba Merlaya, gdzie obecnie znajduje się muzeum ku jego pamięci.

To dla nas niesamowite wyróżnienie gościć artystów takiego formatu jak zespół Jafia, który koncertował w miastach całej Europy.

– mówi Rafał Rybak specjalista ds. promocji w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury

Jest to duże wydarzenie dla fanów zespołu, gdyż jest to trasa koncertowa promująca najnowszy i jedocześnie „debiutancki” album zespołu Jafia. Wcześniej zespół koncertował i nagrywał jako Jafia Namuel.

– przypomina Rybak.

Ich najnowszy album Ka Ra Va Na łączy muzykę reggae wraz z nowoczesnym brzmieniem, a hipnotyzujący głos Portasza wprost uwodzi. Można śmiało powiedzieć, że wokal jest „pierwszymi skrzypcami” tego zespołu.

Warto wybrać się 30 października do Sali Widowiskowo – Koncertowej Muza, aby poznać jak wielki wpływ na muzykę mają inne kultury, skąd wywodzi się reggae i jak brzmi w wykonaniu zespołu Jafia. Bilety do nabycia
w cenie 15 i 20 zł.

Informację nadesłała Barbara Michalska, specjalista ds. Public Relations Miejski Klub im. Jana Kiepury.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress