Mieszaniny ratujące życie wcześniaków

2015-10-01

W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja „Świadoma Mama”. Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany w jej ramach panel dyskusyjny pt.: „A jeśli urodzi się wcześniak? Prawa mamy” adresowany do przyszłych rodziców.

Fot. Anna Kwolek PR Manager NUTRICO

Blisko 30 tys. polskich noworodków rocznie przychodzi na świat za wcześnie. Dla tych rodziców, którzy wolą być przygotowani na każdą ewentualność, organizatorzy konferencji „Świadoma Mama” zorganizowali spotkanie z ekspertem, dr. n. med. Łukaszem Drozdem na temat możliwości medycznego żywienia wcześniaków, a w szczególności żywienia dożylnego. Temat został przedstawiony podczas panelu pt.: „A jeśli urodzi się wcześniak? Prawa mamy”.

Zagadnienie to spotkało się ze sporym zainteresowaniem przyszłych rodziców. Padały głównie pytania o praktyczne aspekty dotyczące żywienia dożylnego wcześniaków, o kwestie związane z tworzeniem możliwie najlepiej dopasowanych do potrzeb konkretnego malucha mieszanin żywieniowych, a także o to, o co należy pytać neonatologów w szpitalu oraz jak dbać o swoje prawa do dobrej opieki medycznej.

Dr Drozd, twórca i założyciel szpitala Nutrico, specjalizującego się w żywieniu dożylnym, zwracał uwagę na przysługujące pacjentom prawa, a także opowiadał o warunkach koniecznych do spełnienia, by szpital mógł sporządzić optymalną mieszaninę żywieniową dla malucha. Przypomniał, że może to zrobić wyłącznie farmaceuta i tylko w aptece szpitalnej posiadającej pracownię żywieniową.

Optymalna mieszanina do żywienia dożylnego wcześniaka powinna być wieloskładnikowa i zawierać: glukozę, aminokwasy, tłuszcze, witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach, pierwiastki m.in. fosfor, potas, żelazo, wapń. Taki produkt musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka, tzn. zaprojektowany specjalnie dla niego na konkretny dzień terapii żywieniowej. Warto, by mamy pytały neonatologów o to, kto, gdzie i w jaki sposób przygotował mieszaninę dla ich dziecka.

podkreślał dr n.med. Łukasz Drozd, ekspert ds. żywienia klinicznego.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress