Recital Mariana Opani

2015-10-07

13 października czytelnicy dąbrowskiej biblioteki będą mieli okazję spotkać się z Marianem Opanią. Spotkanie z popularnym aktorem odbędzie się o godz. 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25).

Marian Opania – polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Występuje m.in. w Teatrze Ateneum w Warszawie. Ukończył warszawską PWST w 1964 r. Po raz pierwszy wystąpił w filmie w 1962 r.  Do jego najbardziej znanych kreacji aktorskich nalezą role w  ”Rozmowach kontrolowanych”, „Piłkarskim pokerze”, czy „Pajęczarkach”.  Widzowie małego ekranu Mariana Opanię kojarzą na pewno z ról w serialach „Na dobre i na złe” oraz „Prawo Agaty”.

Recital Mariana Opani to różnorodny „coctail” ulubionych utworów aktora, które – jak sam mówi – najbardziej go zafascynowały, a więc: najcelniejsze monologi pióra Antoniego Słonimskiego, tzw. szmoncesy, również nieco frywolne teksty Marcina Wolskiego, zagraniczne teksty, niemieckie, rosyjskie np: „W museum” Michaiła Żwanieckiego w tłum. Jana Pietrzaka. Opania śpiewa też w tym koncercie piosenki Jackues’a Brela, pieśni Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego, Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka czy Jerzego Satanowskiego.

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia i Muzeum Miejskie „Sztygarka” przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wstęp wolny.

Informację nadesłał Dział Marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress