Targi on-line za nami

2015-10-23

Blisko dwa tysiące miejsc pracy czekało na uczestników wczorajszych internetowych targów pracy, odbywających się pod nazwą European Job Day – Poland 2015. W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się pięć wojewódzkich urzędów pracy z Katowic, Krakowa, Opola, Poznania oraz Wałbrzycha. WUP w Katowicach pełnił rolę ogólnopolskiego koordynatora wydarzenia.

Targi zgromadziły prawie 60 wystawców, w tym firmy z takich krajów jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Hiszpania i Polska. Do tego odwiedzający mieli możliwość skorzystać z porad 8 interaktywnych punktów informacyjnych oraz obejrzenia multimedialnych prezentacji i filmów przedstawiających warunki życia i pracy w wybranych krajach Europy.

Organizowaliśmy targi z myślą nie tylko o osobach chcących pracować za granicą, ale też o tych, którzy myślą o pracy w Polsce i znają języki obce. Średnio mieliśmy kilkuset oglądających filmy i prezentacje. Wielokrotnie więcej było tych, którzy przeglądali oferty pracy. Z tego powodu wczorajsze wydarzenie należy uznać za sukces.

– uważa Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Głównym celem przedsięwzięcia było ułatwienie nawiązania kontaktu polskich poszukujących pracy z pracodawcami z zagranicy działającymi w następujących branżach: ICT, transport i logistyka, opieka medyczna, księgowość i finanse, branża metalowa, budownictwo, produkcja, hotelarstwo i gastronomia. Wśród zarejestrowanych do tej pory wystawców nie brakuje także polskich firm, które szukają pracowników ze znajomością języków obcych.

Targi w formie on-line są odpowiedzią na aktualne trendy w poszukiwaniu zatrudnienia. Rozwój usług internetowych sprawił, że na przestrzeni ostatnich lat proces poszukiwania pracy zmienił się diametralnie. Dlatego aby wziąć udział w targach wystarczył komputer lub jakiekolwiek inne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Ci, którzy mieli z tym problem, mogli skorzystać ze stanowisk przygotowanych w wojewódzkich i powiatowych  urzędach pracy województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Tam czekali na nich doradcy i specjaliści, którzy pomagali w razie wątpliwości.

Pomagali również, już w formie on-line, doradcy zawodowi z katowickiego WUP.
Zakres pytań, z którymi zgłaszali się uczestnicy był bardzo szeroki. Często pytano o to, czy wysyłać na etapie rekrutacji kopie swoich dokumentów potwierdzających tożsamość. W takich wypadkach zawsze powinniśmy być czujni i nie udostępniać skanów dowodu osobistego.

- tłumaczy Bogdan Wołowczyk z Zespołu ds. Poradnictwa Zawodowego i Przedsiębiorczości.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

źródło: Urząd Pracy w Katowicach

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress