Alkohol i kluczyki? Wykluczone!

2015-11-05

„Alkohol i kluczyki? Wykluczone!” to przekaz płynący ze spotu promującego najnowszą kampanię Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Minutowy filmik mający być przesłaniem kampanii pokazuje kilka scenek, na których widzimy grupy bawiących się przyjaciół. W każdej z nich pojawia się pijana osoba chcąca prowadzić samochód na podwójnym gazie, jednak przezorni znajomi w ciekawy sposób „zabezpieczają” kluczyki do pojazdu.

W ten sposób Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazuje nam, ze każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Jak pokazują badania przeprowadzone w 2014 roku 29 proc. ankietowanych osób podało, że większości ich znajomych zdarza się jeździć po spożyciu alkoholu. Aż 12 proc. respondentów nie zgadza się z tym, że jazda po spożyciu alkoholu istotnie zwiększa ryzyko wypadków! Tymczasem statystyki jednoznacznie wskazują, że problem ten jest bardzo poważny -  przez nietrzeźwych kierowców w 2014 roku zginęły  256 osoby (11,7 proc. ogółu zabitych  w wypadkach drogowych), a ponad 2,3  tys. zostało rannych.

Surowe i nieuchronne kary dla pijanych kierowców

Powstrzymując pijanego kierowcę, możesz uratować nie tylko jego samego ale również innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej – ustrzegasz go przed poważnymi konsekwencjami prawnymi.

18 maja br. zostały zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu  i za spowodowanie wypadku pod jego wpływem. Już po pierwszych 4,5 miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów widać, że nowe przepisy odnoszą wymierny skutek. W okresie od 18 maja br. do 30 września br. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących spadła o ponad 30 proc., a liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków o ponad 35 procent.

-czytamy na stronie dąbrowskiej policji.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress