Barbara Dolniak wicemarszałkiem Sejmu

2015-11-13

Barbara Dolniak, posłanka z Zagłębia Dąbrowskiego na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu została wybrana wicemarszałkiem sejmu. 

Posłanka z Będzina otrzymała 411 głosów popierających jej kandydaturę, 10 posłów było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Barbara Dolniak jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od uzyskania aplikacji w 1987 roku pracuje jako sędzia specjalizujący się w problematyce prawa cywilnego. Ukończyła następujące studia podyplomowe: prawo Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim, public relations w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego i  prawo cywilne w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest wdową po Grzegorzu Dolniaku, pośle na Sejm RP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Sprawuje honorowy patronat nad Fundacją im. Grzegorza Dolniaka „Sportowa Szansa”, prezesem której jest jej córka Patrycja, będąca doktorem nauk prawnych. W 2011 roku udział w wyborach do Senatu RP w okręgu nr 76 z założonego przez siebie komitetu wyborczego. Zajęła wówczas drugie miejsce, zdobywając 34 890 głosów (22,36%). Przez jedną z agencji, analizujących tamte wybory przy zastosowaniu profesjonalnych wskaźników, wynik ten uznany został za obiektywnie najlepszy w Polsce, osiągnięty przez kandydata niezależnego.

- czytamy na stronie .Nowoczesnej.

Była żoną polityka Grzegorza Dolniaka, który zginął w 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Ma córkę Patrycję, również prawniczkę. Po śmierci męża wraz z nią zainicjowała powołanie Fundacji im. Grzegorza Dolniaka „Sportowa Szansa”.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress