Cyberpolicjanci kontra oszuści

2015-11-24

Internetowi oszuści od pewnego czasu posługują się nową metodą na nieuczciwe pozyskanie pieniędzy. W sieci aż roi się od rzekomo informacyjnych portali opisujących sensacyjne wydarzenia opatrzone niezwykle drastycznymi zdjęciami. Aby je zobaczyć internauta musi jednak słono zapłacić.

Oszuści w takich przypadkach naciągają nas za pomocą wiadomości sms, która kosztuje kilkadziesiąt złotych. Gdy zapłacimy okazuje się, że rzekomo sensacyjna informacja jest wymyślona, a filmy ściągnięte z sieci z zupełnie innych wydarzeń.

Na portalu internetowym Wiadomości Śląsk pojawiła się informacja o rzekomym brutalnym zgwałceniu młodej kobiety przez uchodźców z ośrodka w Bytomiu. „Artykuł” jest zilustrowany podobno bardzo drastycznym filmem, który miał być nakręcony przez jednego ze sprawców. Aby go jednak obejrzeć, internauci po kilku sekundach emisji dowiadują się, że należy wysłać SMS, w celu otrzymania kodu odblokowującego, koniecznego do zobaczenia całości wideo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wysłanie takiego SMS-a kosztuje 30 zł.

-informują policjanci.

Śląscy policjanci, którzy dotarli do tej informacji szybko ustalili, że całe zdarzenie zostało wymyślone przez oszustów. Tylko po to, aby choć część łatwowiernych internautów, żądnych zobaczenia drastycznych cen, wysłała SMS.

Jak ustalili śledczy „Portal informacyjny” Wiadomości Śląsk został założony tylko w celu wypromowania tej jednej informacji. Policjanci apelują do wszystkich, aby nie wysyłali żadnych SMS-ów mających umożliwić im obejrzenie rzekomo bardzo ciekawych treści. Na łatwowierności internautów żerują właśnie liczne grupy oszustów. Ustalając bardzo wysoką stawkę za wysłanie wiadomości tekstowej, czekają na zainteresowanie odbiorców i płynące z tego zyski.

Informacja o rzekomym zgwałceniu w Bytomiu, to nie jedyny ślad działalności oszustów. Przestępcy, dzięki podobnemu schematowi działania, starają się zainteresować różnymi „sensacyjnymi” wydarzeniami, lub np. możliwością ściągnięcia z sieci najnowszych filmów z premier kinowych. Śląscy policjanci zwalczający cyberprzestępczość już zajmują się namierzaniem oszustów.

-wyjaśnia policja.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress