Koleje Śląskie z nowym rozkładem

2015-11-10

Już za miesiąc zaczną obowiązywać nowe rozkłady jazdy pociągów. Koleje Śląskie opublikowały już roczną wersję swojego rozkładu i czekają na opinie pasażerów.

Nowe rozkłady zaczną obowiązywać od 13 grudnia.

Co roku w grudniu przez wszystkich przewoźników kolejowych wprowadzany jest roczny rozkład jazdy pociągów. Formalnie nie obowiązuje on ani jednego dnia (ponieważ wprowadzane w ciągu roku są do niego korekty PKP Polskich Linii Kolejowych SA), jednak w rzeczywistości stanowi istotną podstawę do obowiązujących w praktyce tzw. rozkładów zamknięciowych, które uwzględniają m.in. prace remontowo-modernizacyjne zarządcy infrastruktury i konieczność wprowadzania w związku z nimi zastępczej komunikacji autobusowej. Koleje Śląskie publikując z wyprzedzeniem roczny rozkład jazdy umożliwiają pasażerom wyrażenie swojej opinii na jego temat. Przewoźnik tym samym pozyskuje wiedzę dotyczącą oczekiwań swoich klientów i w porozumieniu z PKP Polskie Linie Kolejowe może starać się o wprowadzanie sugerowanych zmian w zaplanowanych tzw. rozkładach zamknięciowych.

- informują Koleje Śląskie.

Swoje sugestie dotyczące ewentualnych zmian w rozkładzie jazdy można wysyłać na adres: rozkladjazdy@kolejeslaskie.com.

Roczna wersja rozkładu jazdy dostępna jest na stronie przewoźnika w zakładce Rozkład jazdy.

Najistotniejsze zmiany w rocznym rozkładzie jazdy z podziałem na poszczególnie linie: 

S1 Częstochowa – Gliwice
 • Jeden z pociągów przyspieszonych z/do Częstochowy będzie w obu kierunkach kursował bezpośrednio z/do Gliwic (drugi już obecnie kursuje w relacji Częstochowa – Bielsko Biała – Żywiec).
S13 Lubliniec – Częstochowa 
 • Uruchomiona zostaje nowa linia, pociągi kursować będą w relacji Lubliniec – Częstochowa.
 • Kursować będzie 6 par w dni robocze i 4 pary dni wolne od pracy. Rozkład przede wszystkim umożliwia dojazd do Częstochowy na godzinę 6, 8 i 10, oraz powrót po 8 godzinach pracy.
 • Część pociągów posiadać będzie skomunikowanie w Lublińcu w/z kierunku Kluczborka i Wrocławia.
S31 Katowice – Oświęcim – Czechowice Dziedzice
 • Decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zawieszone zostaną pociągi na odcinku Czechowice Dziedzice – Oświęcim.
S4 Sosnowiec Główny – Katowice – Tychy Lodowisko
 • Dodana zostaje nowa para pociągów po godzinie 21 zarówno z Tychów jak i Katowic.
S5 Katowice – Tychy – Bielsko Biała Główna – Żywiec – Zwardoń
 • Dodany zostanie w dni robocze trzeci przyspieszony z Katowic do Bielska Białej w popołudniowym szczycie. Powracać on będzie jako dodatkowy pociąg osobowy polepszając odwóz z Bielska Białej do Pszczyny i Tychów ok. godziny 17.
S58 Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice – Cieszyn
 • Rozkład jazdy na linii Czechowice Dziedzice – Cieszyn zostanie przemodelowany w sposób umożliwiający dojazd do każdego z tych miast na godzinę 6, 8 i 10 oraz powrót po 8 godzinach pracy tj. po 14, 16 i 18. Po zmianach kursować będzie w dni robocze 6 par pociągów relacji Cieszyn – Czechowice Dziedzice, w tym jedna relacji Cieszyn – Czechowice Dziedzice – Oświęcim – Katowice.
 • Wydłużone do Cieszyna zostanie 6 par pociągów z/do Frydka-Mistka. Kursować będą w cyklu 2-godzinnym od godziny 8 do 18. Część połączeń skomunikowania będzie z pociągami z/do Czechowic Dziedzic.
S6 Katowice – Tychy – Skoczów – Ustroń – Wisła 
 • W sezonie gdy jeździ najwięcej turystów dodany zostanie nowy pociąg. Kursować będzie od połowy kwietnia do połowy października w dni wolne od pracy. W tym okresie w dni wolne w godzinach porannych do Wisły i popołudniowych z Wisły pociągi będą wyjeżdżały w odstępach ok. 1~1,5 godziny.
 • Dodatkowy pociąg kursować będzie także w wakacyjne dni robocze. Wówczas rozkład będzie przewidywał równomierne odstępy w ciągu całego dnia.
 • Jeden z pociągów (nazwany jako Czarna Wisełka) wydłużony zostanie z Gliwic i kursować będzie jako przyspieszony.
S7/S71 Katowice – Rybnik – Rydułtowy – Racibórz, Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Bohumin 
 • Wydłużona zostaje relacja linii S71, pociągi (zamiast kończyć w Wodzisławiu Śląskim) kursować będą z/do Chałupek, a wybrane do Bohumina. Rozkład jazdy na odcinku Rybnik – Chałupki przewidywać będzie 6 par pociągów w robocze i 4 pary w dni wolne od pracy. Skonstruowany został w sposób aby umożliwić możliwie dogodny dojazd z/do Katowic.
 • Na odcinku Chałupki – Bohumin kursować będą codziennie 4 pary pociągów, z czego dwie z/do Katowice, a dwie z/do Raciborza. Pociągi zostały rozłożone równomiernie w ciągu w dnia aby zapewnić bezpośrednie połączenia z obu kierunków. Dodatkowo aby z każdego z tych kierunków zapewnić jak najwięcej połączeń przewidziane zostały dogodne przesiadki w Chałupkach.
 • Wprowadzony zostanie pociąg przyspieszony, który między Katowicami, a Rybnikiem zatrzymywać się będzie tylko na bardziej uczęszczanych stacjach. Kursować będzie w dni robocze przyjeżdżając do Katowic ok. 7:00 i wracając ok. 16:00.
S72 Rybnik – Pszczyna – Bielsko Biała Główna 
 • Rozkład jazdy będzie podobny do obowiązującego obecnie.
S78 Racibórz – Chałupki – Bohumin 
 • Dodana zostanie nowa para pociągów w dni robocze polepszając odwóz ze szkół z Raciborza w godzinach popołudniowych.
 • Dwie pary pociągów z Raciborza wydłużone zostaną do Bohumina, a kolejna otrzyma skomunikowania z/do Bohumina. Szerzej opisane pod linią S7/S71.
 S8 Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec
 •  Rozkład jazdy będzie podobny do obowiązującego obecnie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress