„Najdzielniejszy z rycerzy”

2015-11-04

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie szykuje się do premiery swojego najnowszego spektaklu. Będzie to opera dla dzieci.

Pewnego dnia Strach na Wróble dowiaduje się od świerszcza, że jest gdzieś na świecie król makowy o niesłychanej sile. Rezygnuje z dotychczasowego życia i wyrusza w podróż, w której spotykają go przygody, jakich nie zaznałby pozostając na swym polu. Przyjdzie mu się zetknąć z wyszydzeniem, kpiną, odrzuceniem ale i bohatersko stoczoną walką, dzięki której ma możliwość otrzymania społecznego awansu. Czy wykorzysta tę szansę? Jaką drogę wybierze?

„Najdzielniejszy z rycerzy” to także metaforyczna opowieść o wędrówce, w której bohater przekracza granice samego siebie, wędrówce na końcu której czeka nagroda w postaci własnej niezależności i serca. Swojego serca.

Jest to pierwsza w repertuarze będzińskiego teatru opera dla dzieci, wyreżyserowana przez Michała Chorosińskiego oparta na kompozycji Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego z 1965r. Autorem libretta jest Ewa Szelburg – Zarembina, znana głównie z twórczości adresowanej do dzieci i młodzieży. Aktorzy śpiewają trudne, atonalne partie, na premierze towarzyszyć im będzie muzyka grana na żywo pod dyrygenturą Przemysława Fiugajskiego. Aby wyeksponować muzyczną płaszczyznę, autorki scenografii – Justyna Łagowska i Katarzyna Jeznach – warstwie plastycznej pozostawiają spektakl uproszczony i symboliczny.

Twórcy spektaklu mają świadomość, że będzie to najprawdopodobniej pierwsze zetknięcie dzieci z taką formą teatru, dlatego w świat opery wprowadzi je… latająca ryba!

Przedstawienie dofinansowane ze środków MKiDN.

Reżyseria: Michał Chorosiński

Scenografia: Justyna Łagowska, Katarzyna Jeznach

Muzyka: Krzysztof Penderecki i Marek Stachowiak

Libretto: Ewa Szelburg – Zarembina

Obsada: Katarzyna Bała, Dominika Dzierżęga, Agnieszka Raj-Kubat, Joanna Rząp, Ewa Zawada, Patrycy Hauke, Kamil Katolik, Adam Kwapisz, Karol Kojkoł, Edyta Dziura

Najbliższe spektakle

07.11.2015r. – 17.00 – PREMIERA

09.11.2015r. – 10.00

10.11.2015r. – 10.00

12.11.2015r. – 10.00

Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin, ul. Teatralna 4

Wiek: 5 – 12 lat

Ceny biletów: 20zł/18zł/grupowe 15zł

Rezerwacje: (32) 269-89-15

Informację nadesłała Magdalena Tramer.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress