OBUDŹ NADZIEJĘ! Sosnowieckie Zaduszki Muzyczne

2015-11-30

Listopadowy, niedzielny wieczór. Chłodno, pada delikatny deszcz. Sosnowiecka bazylika katedralna po raz osiemnasty staje się wyjątkowym miejscem wyjątkowej inicjatywy.

fot. Tomasz Nowak

Można zaryzykować stwierdzenie, że Sosnowieckie Zaduszki Muzyczne w tym roku stały się pełnoletnie. Społeczność II Liceum im. Emilii Plater od wielu lat podejmowała różne inicjatywy we współpracy z Urzędem Miasta i Parafią Katedralną ale ta jakoś szczególnie życzliwie jest przyjmowana przez lokalną społeczność. Co rok intencją spotkania jest wspomnienie i modlitwa za zmarłych pracowników sosnowieckiej oświaty.

Delikatne, czyste dźwięki utworów, wykonywanych przez sosnowiecki chór mieszany Salvatoris Amici pod dyrekcją Jerzego Sojki, spokojem wypełniły zabytkowe wnętrze kościoła. W tym roku brzmiały jakoś szczególnie, bo bazylika wypełniona rusztowaniami przypominała o ubiegłorocznym pożarze. Jak pisał Artur Szafraniec w jednej ze swoich piosenek po podobnej tragedii:

„Płaszczem ognistym upokorzona, biciem strwożonych dzwonów.
Ty nie umierasz trwasz zanurzona w przeczystym zdroju…
Niech się nie trwoży serce twoje i nie truchleje,
Pan cię naznaczył nowym stygmatem – obudź nadzieję!”

Katedra oparła się jednak całkowitemu zniszczeniu a dzięki ludziom dobrej woli powoli odzyskuje dawny blask. I chyba dokładnie tak samo jest z nami. W obliczu przemijania często nam się wydaje się, że to już koniec a przecież to dopiero początek. Początek czegoś zupełnie nowego.

Przemijanie to raczej nie tematyka dla ludzi młodych, przed którymi całe życie. W tegorocznych Zaduszkach chyba najbardziej wzruszał fakt, że młodzi plateranie z ogromnym realizmem odgrywali swoje role ludzi dotkniętych bolesną stratą osób kochanych. Poruszającym scenom, których przecież co jakiś czas doświadcza każdy z nas, odpowiadał chór niesamowitymi utworami niosącymi pokój i nadzieję. Obudź nadzieję! – zdawała się odpowiadać „zraniona” katedra.

Dziękujemy za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: gospodarzowi miejsca ks. kan. Janowi, panu dyrygentowi Jerzemu, pani Dyrektor, naszym profesorom i katechetom, przedstawicielom szkół i wszystkim sosnowiczanom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

Autor tekstu : Marcin Tuptek
Informację nadesłała Iwona Milcarz-nauczyciel matematyki II LO im.E.Plater.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress