Speleospotkania w bibliotece

2015-11-27

Zjazd po linie w ciemną i mroczną otchłań jaskiń czy walka z wodnym żywiołem w kanionie to wrażenia niedostępne na co dzień dla każdego, ale w najbliższy piątek będą one bardziej dostępne niż mogłoby się to wydawać…

Wszystko za sprawą przeglądu krótkich filmów obrazujących działalność jaskiniową, górską i kanioningową w wykonaniu klubów z całej Polski zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu.

Na spotkaniu, zaprezentowane zostaną najlepsze filmy górskie, które uzyskały prestiżowe nagrody środowiska na ogólnopolskiej imprezie Speleokonfrontacje 2015, które od kilkunastu lat organizowane są przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza.

Wydarzenia rusza 27 listopada o godzinie 18.00 w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki 25. Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Poniżej lista filmów, które zostaną zaprezentowane:

„Cała prawda o kanioningu”,
Grzegorz Badurski, Speleoklub Dąbrowa Górnicza
I Nagroda Jury Speleokonfrontacje 2015
II Nagroda Publiczności Speleokonfrontcje 2015

Z czym kojarzy się kanioning? Ze szmaragdową wodą, pięknem wodnych kaskad, jezior, krajobrazem jak z bajki… Autor przekornie poprowadzi nas zupełnie inną drogą- obnażając kilka „prawd”, na które musimy być gotowi rozpoczynając przygodę z kanioningiem. Dowcipnie i z nutką melancholii…

„Pod Podszewką Tatr”,
Arkadiusz Brzoza, Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego

II Nagroda Jury Speleokonfrontacje 2015
I Nagroda Publiczności Speleokonfrontacje 2015
Wyczyn Roku Speleokonfrontacje 2015

Eksploracja jaskini Bandzioch Kominiarski, to jedno z najtrudniejszych wyzwań (kto był, potwierdzi…) Trwająca od wielu lat walka o każdy odkryty metr w rejonie legendarnego Trzeciego Dna przynosi kolejne odkrycia. Zobaczymy świetną relację z samego serca Polskich Tatr- głęboko w brzuchu Kominiarskiego Wierchu

„Szukając połączenia – Leoganger Steinberge 2015″,
Jacek Dajda, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego

III Nagroda Jury Speleokonfrontcje 2015

Fachowa relacja z wyprawy eksploracyjnej, zobrazowana szkicami eksplorowanych partii dążących do połączenia w jeden system jaskiń. Rejon Leoganger Steinberge jest eksplorowany przez Polaków od dziesięcioleci, z wieloma spektakularnymi sukcesami. W filmie zobaczymy „polską myśl techniczną” podążymy wraz z zespołem eksploracyjnym w głąb masywu górskiego.

„Od Koralowej do Voroniej czyli 50 lat pod ziemią”,
Kazimierz Szych, Speleoklub Tatrzański,

Wyróżnienia Jury Speleokonfrontacje 2015

Kazimierz Szych- grotołaz i ratownik TOPR jest bohaterem autobiograficznej relacji z 50-ciu lat działalności jaskiniowej. To doskonały przykład na to, że jeśli pokochasz jaskinie, to na zawsze. Kazimierz jest najstarszym człowiekiem, który stanął na dnie najgłębszej jaskini świata: Voroniej-Krubera.

„Göll’2015″,
Damian Szołtysik, Rudzki Klub Grotołazów „Nocek”

Wyróżnienia Jury Speleokonfrontacje 2015

Świetna relacja z wyprawy w masyw „Göll” w Austrii. To również rejon eksplorowany nieprzerwanie od dziesięcioleci przez Polaków – z wieloma sukcesami.

„Zacisk”,
Marcin Furtak, Zenon Kondratowicz, Speleoklub „Bobry” Żagań

II Nagroda Publiczności Speleokonfrontcje 2015

Przewrotna, utrzymana w nurcie nieco filozoficznym i melancholijnym przeprawa przez tytułowy zacisk… Wraz z narratorem pokonujemy zwężenie, walcząc o każdy centymetr pokonanego zacisku. Przez głowę przesuwają się różne przemyślenia… aż do upragnionego WYJŚCIA…

Źródło: UM w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress