170 milionów na walkę z niską emisją

2015-12-04

Sosnowiec  zamierza w najbliższych latach wydać ponad 170 milionów złotych na walkę z niską emisją. Fundusze będą przeznaczone na termomodernizacje budynków, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów, a także na modernizacje systemu ogrzewania i ulicznego oświetlenia.

Jednym z partnerów miasta w walce z niską emisją jest Tauron Ciepło. Spółka wyśle ankieterów, którzy zapytają właścicieli budynków w centrum Sosnowca o chęć przyłączenia się do sieci ciepłowniczej.

€Planujemy remont ulic w ścisłym centrum, chodzi o Warszawską, Targową, Dekerta, Szklarnianą i Modrzejowską. Przy tej okazji wspólnie z Tauronem Ciepło chcielibyśmy podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. W tej chwili każde z mieszkań ma swój system ogrzewania, często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów.  Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów. To dałoby ogromny efekt ekologiczny.

 - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobny efekt da podłączenie do centralnego ogrzewania budynków na osiedlu Juliusz.

Mamy już ogłoszony przetarg, planujemy termomodernizację i podłączenie do sieci 22 budynków. Jeśli do tego doliczymy wcześniejsze inwestycje, które pozwoliły nam na wpięcie 26 budynków zlokalizowanych m.in.: przy ulicach Jodłowej, Kalinowej i Wrzosowej, to w efekcie tych prac ponad 2500 osób będzie mogło skorzystać z ogrzewania dostarczanego przez Tauron Ciepło.

-tłumaczy Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

O postawie Sosnowca, w kontekście walki z niską emisją, możemy mówić w samych superlatywnych. To jeden z liderów w rozwiązywaniu tego problemu na Śląsku i Zagłębiu. W obszarze uciepłownienia w mieście systematycznie realizowane są inwestycje, które w skali jednego roku może nie wyglądają spektakularnie, jednak sumarycznie, w perspektywie kilku lat, przekładają się na znaczące efekty ekologiczne.

 - mówi Anna Bedla, prezes zarządu TAURON Ciepło. 

Na pomoc miasta mogą liczyć także właściciele domów jednorodzinnych. Zapadła już decyzja o zwiększeniu przez Sosnowiec progu dofinansowania na modernizację ogrzewania, wymianę starych pieców oraz na instalację odnawialnych źródeł energii.

Jeśli właściciel posesji zdecyduje się na modernizację ogrzewania z pieca węglowego na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe  może ubiegać się o zwrot kosztów do 3 tysięcy złotych, wcześniej mógł liczyć na 2 tys. zł.

- wyjaśnia Anna Dębiec z Wydziału Ochrony Środowiska.

Sporo zmian czeka szkoły i przedszkola. W sumie władze Sosnowca chcą aby termomodernizację przeszło 11 obiektów. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 28 mln zł.

Proszę pamiętać, że termomodernizacja to nie tylko nowa elewacja, to przede wszystkim ogromne oszczędności energii cieplnej. Liczymy, że na każdym budynku, po zakończeniu inwestycji zużycie energii cieplnej spadnie o 60%. Dużych oszczędności spodziewamy się także w przypadku termomodernizacji naszych obiektów kulturalnych i sportowych, a ośrodków zdrowia i pomocy społecznej.

- mówi prezydent Chęciński.

Środki na inwestycje będą pochodziły z budżetu miasta oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (RPO WSL 2014-2020).

W walce o niską emisję miasto wspiera także sosnowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, które już w tej chwili uznawane jest za najnowocześniejszego przewoźnika w kraju.  Spółka, którym największym udziałowcem jest Sosnowiec kupi ponad 80 nowych autobusów w tym 35 hybrydowych i 3 elektryczne i 43 z silnikiem diesla spełniającym normy EURO 6. Koszt zakupu powinien się zamknąć w kwocie 105 milionów złotych.

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pojawi się również po wymianie prawie 20 tysięcy sztuk opraw oświetlenia ulicznego. Całe zadanie powinno zamknąć się kwotą 20 milionów złotych.

źródło: UM Sosnowiec

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress