„Gdy zamszowieje ligustr”

2015-12-16

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie gościła Annę Piliszewską, poetkę, pisarkę i kulturoznawcę, która na spotkanie z czytelnikami biblioteki i miłośnikami poezji przyjechała z Wieliczki.

Fot. UM Będzin

Anna Piliszewska, jako poetka debiutowała w 2003 roku. Od tego czasu została laureatką wielu konkursów literackich i wydała pięć publikacji: „Perszerony jesienne” (2005), „Prywatna korespondencja” (2005), „Dziejba człowiecza” (2010), „Południe o barwie marengo” (2012) oraz tomik „Gdy zamszowieje ligustr” (2015) wydany przez będzińską bibliotekę jako nagroda główna tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wł. S. Sebyły, którego poetka została laureatką.

Tom wierszy Anny Piliszewskiej zdaniem Macieja Meleckiego, dyrektora Instytutu Mikołowskiego, a jednocześnie przewodniczącego jury konkursu oraz autora przedmowy do wydawnictwa, od samego początku lektury wprowadza w autorski zaświat ciemnego świecidła.

Odnosi się, bowiem wrażenie, że autorce zdecydowanie jest bliżej do tego, co fantomowe, amorficzne, wyłaniające się ze styków realnego i sennego, lokującego – tym samym – język bardziej w przepastnym tyglu metafory, niźli w postaci konkretnej figury.

Podczas rozmowy z prowadzącym spotkanie Andrzejem Nogą poetka przyznała, że wydawnictwo zawiera wiersze powstałe na przestrzeni 13 lat, z którymi koresponduje okładka publikacji, na której znajduje się „Malarczyk”, obraz Jacka Malczewskiego z 1890 roku, pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. To dla Anny Piliszewskiej jedna z ulubionych prac tego autora, która jej zdaniem jest klamrą spinającą wszystkie zawarte w tomiku teksty.

Spotkanie autorskie z Anną Piliszewską z będzińskimi czytelnikami zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.  Towarzyszył mu występ muzyczny wokalistki Magdaleny Kosmy z Ośrodka Kultury w Będzinie.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress