Jarmark Bożonarodzeniowy

2015-12-15

W minioną niedzielę teren przed będzińskim podziemiami stał się najbardziej świątecznym miejscem w naszym mieście.

Kolejny raz gościmy tutaj z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym, w ubiegłym roku wystawcy i zwiedzający byli bardzo zadowoleni. W tym roku aura mieszana, miejmy nadzieję, że wiatr się uspokoi.

- mówi Wioletta Mikuła, dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Kupieckie kramy wypełnione były różnorodnym ozdobami świątecznymi i ręcznie wykonaną biżuterią.

Biżuteria, głównie sutasz, ale również bransoletki ręcznie przewlekane, kamienie półszlachetne i ostatnia nowość – broszki z drutu.

 - wymienia Honorata Gruchlik z Pracowni4U.

Równie wyjątkową biżuterię na swoim stoisku prezentowała Pani Iwona, która od wielu lat zajmuje się tworzeniem koronki czółenkowej.

 Zawsze interesowały mnie prace ręczne. Koronkę czółenkową zawsze znałam, od ciotek, z pokolenia babki bo to były przedwojenne absolwentki Urszulanek w Rybniku. Ja się tego nauczyłam 20 lat temu od Pana Stawasza.

- wspomina Iwona Kozłowska, wystawca na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Będzinie pojawił się również prawdziwy góral, który po wielu latach przerwy wrócił do wykonywania rękodzieła.

 Od dziesięciu lat wróciłem do swoich zainteresowań z dawnych lat, dlatego ta biżuteria wygląda jak wyciągnięta z lat 70 i 80. Ona mi trochę przypomina ten klimat.

-opowiada Henryk Stanieczko.

Podczas Jarmarku nie zabrakło również świątecznych zabaw i kolędowania. Dodatkowo można było bezpłatnie zwiedzić będzińskie podziemia, w których mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę czasową „Niegdysiejsze śniegi. Zima w metropoliach”.

Będziński Jarmark Bożenarodzeniowy był również okazją do wsparcia fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Do udziału w akcji krwiodawstwa i rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego zachęcali będzińscy siatkarze.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress