„O talerzu Nierozbitku”

2015-12-14

W roku 2016 będziński Teatr Dormana obchodził będzie jubileusz swojej działalności. Instytucja zamierza zrealizować z okazji swego 70 – lecia kilka premier.

Uroczystości te zainaugurowane zostaną prapremierą dramatu patrona teatru „O talerzu Nierozbitku”. Wydarzenie to otrzymało dofinansowanie z Instytutu Teatralnego, w ramach Konkursu Dormanowskiego, a wystawienie spektaklu planowane jest na 19 grudnia 2015 r.

„Nierozbitek” jest historią o zbieraniu, sklejaniu rozbitego świata, w którym można zaprzeczyć determinizmowi ludzkiego losu.

W spektaklu opowiedziana jest historia inspirowana duńskim zwyczajem celowego rzucania kamieniami w talerze, w której jeden z talerzy nie zostaje stłuczony. W „Nierozbitku” Jan Dorman opisuje swoją wersję wydarzeń na temat potencjalnych następstw wspomnianego duńskiego rytuału. W zwyczaju tym Duńczycy rozbijając talerze w specjalnym kramie rozładowują rodzinne i nie tylko napięcia. W historii Jana Dormana nieudany rzut nie rozbija kolejnego talerza, uruchamiając tym samym opowieść o losach talerza Nierozbitka i jego porozbijanych, a później posklejanych przyjaciół.

Nośność metafory rozbitego, czy posklejanego świata/człowieka/postaci, a także gestów nieudanych, niepowodzeń i ich skutków życiowych, pozostaje niewyczerpana i jest nadzieja, że sensy te przeniosą się na małego widza poprzez medium teatralne.

Ponadto w spektaklu zostaną zawarte elementy rytmizacji wypowiedzi z włączeniem chóru dzieci, wspólne z widzami kibicowanie poszczególnym wydarzeniom scenicznym oraz wyliczanki dormanowskie, a ta perspektywa sugeruje zabawowość i współodgrywanie scenicznego świata wraz z młodymi widzami w szkolnej, czy przedszkolnej przestrzeni. Tym bardziej spektakl będzie się odwoływał do świata dziecięcej wyobraźni, podejmując także temat indywiduacji i rozwoju, porażki, która może stać się punktem zwrotnym w życiu, jak również będzie pogłębiał świadomość, że „rozbicie” można „posklejać”.

źródło: teatr Dzieci Zagłębia

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress