Podsumowanie roku 2015 część I

2015-12-30

Już jutro hucznie przywitamy Nowy Rok, zanim jednak udamy się na zabawy sylwestrowe warto podsumować ostatnie 12 miesięcy. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wydarzeń 2015 roku. Na początek przypomnijmy sobie co wydarzyło się od stycznia do czerwca.

2015 rok przywitał nas śniegiem, ujemnymi temperaturami oraz charakterystycznymi dla stycznia wydarzeniami kulturalno-społecznymi. 6 stycznia ulicami Będzina tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli, kilka dni później w całej Polsce rozbrzmiały akordy 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Akcja bardzo popularna, mająca świetne przeznaczenie – sprzęt medyczny dla tych, którzy go najbardziej potrzebują czyli dla wcześniaków i starszych osób. To fantastyczna akcja.

-komentuje Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W lutym informowaliśmy Was o wielomilionowych kosztach odbudowy zabytkowej Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zniszczonej w pożarze, który wybuchł w nocy z 28 na 29 października 2014 roku.

Nikt nie jest w stanie podać ostatecznej kwoty za wszystkie prace. Koszt odbudowy dachu to niespełna 2 miliony (1 970 000). Odnowienie samego sklepienia nawy głównej (od ołtarza do chóru) to koszt 4 milionów. Około miliona pochłonie renowacja ołtarza głównego.

- mówi ks. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej katedry.

Nasza redakcja zajęła się również sprawą walczącego z nowotworem oka Kacperka z Dąbrowy Górniczej.

Na niektórych zdjęciach, jak robiliśmy je Kacprowi zobaczyliśmy odblask, takie kocie oko, jak normalnie oko się świeci podczas robienia zdjęć z fleszem na czerwono to kolor oczu mojego synka był inny taki żółtawy i dokładnie pamiętam jeszcze jedną sytuację,podczas karmienia piersią w sztucznym świetle zauważyłam taką jakby pustkę w oku i to też mnie zaniepokoiło

- wspomina Anna Myrda, mama Kacpra Siewniaka.

Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, Kacper mógł wyjechać na leczenie do Stanów Zjednoczonych i pokonać chorobę.

Kazdy nas zaskakuje, jak o tym myślę to mam aż ciary, obcy ludzie, których nigdy nie widzieliśmy na oczy, to jest cudowne. Każda kwota jest dla nas znacząca.

- komentowała mama Kacpra.

Marzec to miesiąc, w którym Sosnowiec za sprawą śmierci 23-latka trafił na pierwsze strony gazet. Setki osób winą za to co się stało obarczało policjantów. 17 marca pod Komendą Miejską Policji w Sosnowcu wybuchły zamieszki.

Trzech policjantów odniosło obrażenia w wyniku tych działań, na szczęście nie były one groźne i funkcjonariusze nie wymagali hospitalizacji. Przez całą noc jak również i dzisiaj prowadzimy czynności zmierzające do zgromadzenia materiału dowodowego, ustalenia jakie zarzuty zostaną postawione zatrzymanym. Te zarzuty będą przedstawiane wspólnie z prokuraturą.

- podawał podinsp. Dariusz Panas, p.o. oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

W kwietniu, jednym z najważniejszych tematów jaki poruszyliśmy była sprawa państwa Bednarskich, którzy walczą o sprawiedliwość od 2012 roku. Ich dziecko udusiło się, bo nikt na czas nie zareagował. Winą za śmierć syna rodzice obarczają sosnowieckich lekarzy.

Teraz mi się wydaje, że był to krzyk śmierci, bo to tak brzmiało, taki metaliczny, przeraźliwy odgłos krzyku słyszany przez sufit. W sali porodowej zastałem zapłakaną żonę, zastałem położną z porodówki, która też miała łzy w oczach, zastałem lekarza, który siedział beznamiętnie przed monitorem USG. Proszę mi wierzyć wtedy nie dociera do człowieka co się dzieje. Wszyscy podtrzymywali nas na duchu a 5 minut później dowiedzieliśmy się że trzeba szykować pogrzeb.

-wyjaśniał Michał Bednarski.

Sprawa śmierci Mateuszka i zaniedbań lekarskich wciąż jest w toku, prokuratura ma ponownie przeanalizować wszystkie zebrane dowody.

Ja chcę usłyszeć jedno, ja chcę usłyszeć winny.

- mówiła Ewelina Badnarska z Sosnowca.

Na przełomie kwietnia i maja informowaliśmy o problemach w polskiej służbie zdrowia i odbywających się w całym kraju protestach. W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, zamiast świętować, siostry odeszły od łóżek chorych.

Rządzący doprowadzili do sytuacji, że pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Bezpieczeństwo pielęgniarki, położnej jak i również pacjenta jest zaburzone, w związku z powyższym jest nasz protest.

- wyjaśniała Renata Podgórska wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy PZZOZ Będzin.

Naszym głównym postulatem jest określenie niezbędnej liczny pielęgniarek i położnych, wpisanie tych pielęgniarek do systemu przez NFZ i oczywiście wzrost wynagrodzeń, co ma spowodować napływ nowych pielęgniarek do zawodu oraz zmniejszyć emigrację tych, które już ukończyły szkoły i wyjeżdżają.

-wymieniała Anna Zub, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy PZZOZ Będzin.

Kilkanaście dni po proteście pielęgniarek, swoje niezadowolenie zmuszeni byli wyrazić pracownicy Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Widmo zamknięcia teatru mogącego pochwalić się 70-letnią tradycją pojawiło się 12 maja 2015 roku, kiedy to Zarząd Starostwa Powiatowego w Będzinie rozwiązał umowę w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowanie teatru z gminą Będzin. Powodem takiej decyzji była zdaniem starosty ułomność uchwały.

Zadaniem własnym finansowania teatru jest gmina, jest to jasno określone. Wysyłamy list otwarty do Wojewody Śląskiego, mamy z Departamentu Prawdy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nikt chyba tego nie podważy. Musimy działać zgodnie z literą prawa i tak zrobimy. Teatr będzie finansowany, ale zgodnie z literą prawa. Mamy tutaj umowę do podpisania, kontynuujmy porozumienie, kontynuujmy to i skończmy tą polityczną chucpę. 

- mówił przed teatrem Arkadiusz Watoła, starosta będziński.

Kontrowersyjna decyzja Zarządu Powiatu Będzińskiego spotkała się z negatywną ocena opinii społecznej, polityków lokalnych oraz środowisk artystycznych.

Mam nadzieję, że komunikat po tym dzisiejszym spotkaniu dotrze do starostwa i dotrze to, że trzeba tą sytuację zakończyć bo nie służy ona nikomu, ani niczemu. Ona wręcz destabilizuje, niszczy i za chwilę może się okazać, że będzie za późno. Mam nadzieje, że to zreflektuje wszystkie osoby, które są odpowiedzialne ze tę sytuację.

- komentuje Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia.

Do porozumienia w sprawie dalszego funkcjonowania Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie miało dojść 9 czerwca i choć wszyscy myśleli już, że spór zakończy się sukcesem to sytuacja tylko się zaogniła. Pomimo wcześniejszych zapewnień starosta nie pojawił się na umówionym spotkaniu.

Proszę Państwa zostaliśmy zlekceważeni, zostaliśmy potraktowani jak dzieci, jak nieodpowiedzialne osoby, a to nie po naszej stronie była nieodpowiedzialność.

- mówiła wzburzona Ewa Leśniak, przewodnicząca Oddziału ZASP w Katowicach. 

Chcąc wyrazić swoje niezadowolenie aktorzy postanowili pozostać w gmachu starostwa i rozpoczęli strajk okupacyjny. Noc z 9-10 czerwca pracownicy teatru Dormana spędzili w sali sesyjnej. Następnego dnia Zarząd Starostwa zebrał się chwilę po godzinie 10.00.Władze powiatu obradowały blisko 3 godziny, po tym czasie aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia ogłosili zwycięstwo.

Podpisane zostało oświadczenie prezydenta miasta Będzina i starostwa będzińskiego na podpisanie nowej umowy, na nowych warunkach na czas nieokreślony, na współfinansowanie i współorganizowanie naszego teatru.

- tłumaczyła Agnieszka Raj-Kubat, aktorka Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Dzięki determinacji jaką wykazali się pracownicy Teatru Dzieci Zagłębia jedyna tego typu instytucja kulturalna w Będzinie przetrwała wszelkie zawirowania. Jesteście ciekawi jakie inne wydarzenia mijającego roku były naszym zdaniem najciekawsze? Już jutro zapraszamy do oglądania drugiej części naszego podsumowania.

Materiały, o których wspomnieliśmy w naszym podsumowaniu znajdziecie poniżej:

Styczeń :

Orszak Trzech Króli: http://kanal99.pl/2015/01/34780/34780

WOŚP: http://kanal99.pl/2015/01/final-wosp-2015/34959

Luty: 

Miliony na odbudowę katedry : http://kanal99.pl/2015/02/miliony-na-odbudowe-katedry/35884

Świat widziany oczami Kacpra: http://kanal99.pl/2015/02/36596/36596

Marzec: 

Protest w sprawie śmierci 23-latka przerodził się w bitwę z policją: http://kanal99.pl/2015/03/protest-w-sprawie-smierci-23-latka-przerodzil-sie-w-bitwe-z-policja/37256

Kwiecień: 

Czy błędy lekarzy z Sosnowca zabiły Mateuszka?: http://kanal99.pl/2015/06/czy-blad-lekarzy-z-sosnowca-zabil-mateusza/39854

Maj: 

To było ostrzeżenie! Pielęgniarki odeszły od łóżek:http://kanal99.pl/2015/05/to-bylo-ostrzezenie-pielegniarki-odeszly-od-lozek/39010

Do porozumienia długa droga. Co dalej z teatrem Dormana?: http://kanal99.pl/2015/05/do-porozumienia-dluga-droga-co-dalej-z-teatrem-dormana/39615

Czerwiec: 

Teatr Dormana został uratowany, starostwo ustępuje: http://kanal99.pl/2015/06/teatr-dormana-zostal-uratowany/39955

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress