Podsumowanie roku 2015 część II

2015-12-31

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią zapraszamy Was do obejrzenia drugiej części naszego podsumowania 2015 roku. Tym razem przypomnimy co w Zagłębiu Dąbrowskim wydarzyło się od lipca do grudnia.

Pierwszy miesiąc wakacji w całym województwie śląskim okazał się czasem wytężonej pracy policjantów. Przez nasz region przetoczyła się fala zatruć dopalaczem o nazwie Mocarz.

Z tego co już wiemy wstępnie zbadany specyfik zawiera syntetyczny kanabinioid, który jest substancją zakazaną, znajdująca się na liście stanowiącej załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

- mówi podinsp. Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji.

Sierpień w naszym regionie upłynął pod znakiem licznych imprez plenerowych. W przedostni weekend miesiąca w Będzinie odbył się XIII Festiwal Muzyki Celtyckiej

W tym roku, jak zwykle masa dobrego tańca i dobrej muzyki, to jest taka wyjątkowa edycja, bo to będzie taka edycja polsko – czeska, będą 3 rewelacyjne zespoły z Czech.

- mówi Grzegorz Chudy, konferansjer XIII edycji Festiwalu Muzyki Celtyckiej.

Tydzień później w Będzinie został pobity kolejny rekord Guinnessa, tym razem w naszym mieście upieczony został najdłuższy naleśnik w Polsce.

Wszyscy byliśmy zaangażowani, cała kuchnia, całą noc smażyli naleśniki, przygotowywaliśmy polewy, pracy było bardzo dużo.

- mówi Joanna Kazałka dyr. ds. sprzedaży i marketingu Hotel Malta w Dąbrowie Górniczej.

Z początkiem września informowaliśmy Was o kolejnej pikiecie jaka odbyła się w naszym województwie. Tym razem na ulice wyszli pracownicy Tauron Polska Energia.

Nie zgadzamy się na taką metodę, która pozwala ograniczać miejsca pracy. My chcemy być wytwórcami prądu,a nie wytwórcami bezrobotnych w Polsce.

- dopomina się Zbigniew Dykowski, Tauron Wytwarzanie.

Równe traktowanie wszystkich pracowników, żądamy także pieniędzy, które nam się należą przy takim podziale tych dóbr, które energetyka wytwarza.

- komentuje Tadeusz Żółkiewski, członek Związków Zawodowych.

Wrzesień zakończył się jubileuszem 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Ten szczególny dzień członkowie stowarzyszenia świętowali w gronie swoich przyjaciół, lokalnych polityków, parlamentarzystów oraz sympatyków Towarzystwa.

Staramy się działać nieprzerwanie całe ćwierćwiecze i dla miasta i dla mieszkańców. Siedzi w nas ta energia, ta potrzeba robienia fajnych rzeczy, odważnych realizacji w Będzinie. Nie zamierzamy przestać.

-mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Październik okazał się mało łaskawy dla starosty będzińskiego. Gdy przycichły echa sporu związanego z Teatrem Dzieci Zagłębia w mediach zawrzało za sprawą obraźliwych wpisów skierowanych pod adresem lewicy, których autorem był Arkadiusz Watoła.

Pan starosta chyba zapomniał, że jest przedstawicielem radnych, pełni funkcję reprezentacyjną, jest na pewno ręką wojewody, a przede wszystkim stoi na czele powiatu. Jako osobie i jako urzędnikowi nigdy nie powinno przejść przez usta, a tym bardziej pozostawić ślad w formie wpisu jakiekolwiek słowa, które związane są z nietolerancją, obrażaniem drugiego człowieka, a tak było w przypadku wpisu, który dotyczył kandydatki Zjednoczonej Lewicy, Pani Barbary Nowackiej.

-ocenia Adam Szydłowski, były radny powiatu będzińskiego.

W pierwszy dzień listopada tradycyjnie pojawiliśmy się ze swoją kamerą na będzińskich cmentarzach by porozmawiać z organizatorami kwesty na rzecz odbudowy zabytkowych grobów. Jak co roku będzińscy wolontariusze zbierali datki na rzecz konkretnego pomnika. Celem tegorocznej kwesty był grób zmarłego w 1911 roku chłopca.

 Grób Stasiulka Albińskiego, kilku miesięczny niemowlaczek, bardzo wyjątkowe zdjęcie, które jest rozpoznawane przez wielu mieszkańców miasta. Jest to taki rzadki przykład fotografii pośmiertnej.

- wyjaśnia Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Również w listopadzie informowaliśmy Was o planowanych zwolnieniach w Hucie Bankowa w Dąbrowie Górniczej. Najstarszy w Zagłębiu Dąbrowskim zakład stanął nad przepaścią. Związkowcy walczyli o miejsca pracy. W pomoc strajkującym zaangażowali się posłowie i senatorowie.

Tu padł bardzo ważny argument, że siła każdej firmy jest kadra. Ci ludzie są wykwalifikowani. To są w pewnym sensie procesy nieodwracalne. Zwolnienie tych ludzi i deklaracja że w momencie przyjścia większej koniunktury na rynku stali będą ludzie zatrudniani nie jest takie proste do odwrócenia.

- zaznacza Arkadiusz Grabowski, senator PiS.

W grudniu jak co roku już od pierwszych dni miesiąca mogliśmy poczuć magię nadchodzących świąt. Mogliście spotkać nas na imprezach mikołajkowych czy miejskiej wigilii. Pokazywaliśmy, że w tym szczególnym okresie nie zapomina się o potrzebujących. Szlachetna Paczka po raz kolejny pomogła tysiącom osób w całym kraju.

Można powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego co zrobiliśmy wczoraj i z tego co osiągnęliśmy dzisiaj ponieważ jak się okazało spełniliśmy ponad cel, my wszyscy wolontariusze z całej polski, prawie tysiąc rodzin więcej zostanie obdarowanych.

-cieszy się Kasia Stopa, wolontariuszka Szlachetniej Paczki w Będzinie.

W połowie miesiąca przekazaliśmy Wam informację o apelu jaki radni Będzina wystosowali do Zarządu Powiatu Będzińskiego.

Rada Miejska na wczorajsze Komisji Społecznej (15.12.2015 roku) podjęła apel dotyczący przyszłości szpitala w Będzinie. 14 grudnia zostaliśmy poinformowani o uchwale Rady Społecznej Szpitala i absolutnie się z tym nie zgadzamy. Tak jak tutaj wszyscy stoimy, 22 radnych Będzina mówimy „nie” temu co chce zrobić Pan starosta z Zarządem Powiatu. Nie zgadzamy się z tym, na dowód tego mamy tutaj 22 podpisy radnych. Jest to autentycznie oddolna inicjatywa wszystkich radnych, którzy reprezentują różne środowiska społeczne, lokalne i polityczne, po to aby w sercu powiatu nie likwidować szpitala.

- wyjaśnia Krzysztof Dudziński, przewodniczący Rady Miejskiej Będzina.

Losy będzińskiego szpitala wciąż nie są przesadzone, decyzje w tej sprawie mają zapaść na styczniowej sesji rady powiatu Będzińskiego. Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować Wam za wspólnie spędzone 12 miesięcy i życzmy szczęśliwego Nowego Roku.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress