Szopki Krakowskie

2015-12-11

Zjawisko na skalę światową. To w będzińskim Muzeum pojawiły się niezwykłe konstrukcje upamiętniające narodzenie Chrystusa.

Wystawa obejmuje 20 szopek krakowskich z Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Samo Muzeum to organizator konkursu, przepięknego konkursu ilustrującego jakże bogatą tradycję szopkarską, a konkurs odbywa się od 1945 roku.

- mówi Anna Góra, etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie.

I nadal zaskakuje, nietuzinkowa praca szopkarzy, misterne wykonanie i piękno krakowskiej architektury to bez wątpienia znak rozpoznawczy.

Pojawiają się w szopkach krakowskich postacie z legend, jest smok Wawelski, Pan Twardowski, trębacz z wieży Kościoła Mariackiego, są postacie polityków, królów.

- zdradza Agnieszka Milka, Dział Edukacji Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie szopki to imponującą galeria postaci jasełkowych, świeckich, krakowskich legend, ale także ważnych i przełomowych wydarzeń. Pochylić się z pewnością można nad repliką szopki żałobnej.

Która powstała w roku śmierci Jana Pawła II, jest to największa szopka i myślę, że warto ją zobaczyć, poza tym możemy dojrzeć w niej takie detale, jak np. okno papieskie, w którym ukazywał się Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Polski.

- tłumaczy kuratorka wystawy.

Wystawę zwiedzać można do 10 stycznia. W najbliższą niedzielę 13 grudnia warsztaty dla rodzin, gdzie dowiemy jak przygotować tradycyjną ozdobę choinkową.

„Anioł, wiedział nie powiedział, a to było tak…”to warsztaty z historykiem sztuki, tradycje anioła w kulturze europejskiej, które odbędą się w kolejnym tygodniu.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress