Wigilia dla osób niepełnosprawnych

2015-12-17

Blisko sto trzydzieści osób zasiadło do stołów podczas VII wigilii dla osób niepełnosprawnych organizowanej przez Stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa. W świątecznym spotkaniu, które obywa się w restauracji Malta w Dąbrowie Górniczej z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób.

Za każdym razem, co roku zwiększamy ilość miejsc i co roku w trakcie trwania tej uroczystości dokładamy krzesełek, bo przychodzą jeszcze inne osoby, które nie zgłaszały swojego akcesu. Jak wiemy są to delegacje poszczególnych organizacji, dlatego nie wszyscy mogą się zmieścić, ale jednak przychodzą, to znaczy, że im się tutaj podoba i czują się tu dobrze.

- mówi Edward Bober, prezes DWS.

Inicjatywa zapoczątkowana siedem lat temu przez Edwarda Bobera pozwala osobom niepełnosprawnym na wspólną integrację ponad podziałami.

To super inicjatywa dla dzieci niepełnosprawnych oraz wszystkich mieszkańców Dąbrowy, gdyż integruje społeczeństwo lokalnie, możemy również zaprezentować naszych uzdolnionych uczniów.

- stwierdza Agnieszka Michoń  z – ca dyrektora w Zespole Szkół Specjalnych nr 5  w Dąbrowie Górniczej.

W ten szczególny dzień kiedy się łza w oku kreci, kiedy człowiek potrzebuje ciepła, bliskości takie spotkanie jest najlepszą inicjatywą jaką można zorganizować dla osób niepełnosprawnych.

-komentuje Bożena ChejczykKoła Gospodyń Wiejskich w dzielnicy Łosień.

Zanim dąbrowski radny zdecydował się na zorganizowanie pierwszego spotkania opłatkowego dla niepełnosprawnych, przez wiele lat w okresie zimowych prowadził dożywianie osób potrzebujących.

Później ze względów technicznych było niemożliwe by to kontynuować i tak pomyślałem, że mam to we krwi i żeby coś zrobić dla innych od siebie. Pomyślałem, że jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mają szansy spotkania się wspólnie przy świętach, żeby powspominać i poznać innych.

-wyjaśnia Edward Bober.

Zdaniem ks. Wojciecha Stacha dzięki takim przedsięwzięciom osoby niepełnosprawne nie czuja się zapominane.

Oni czuję się tacy docenieni właśnie w ten świąteczny czas Wigilii, czas kiedy Jezus rodzi się właśnie w ubóstwie, w stajni, w biedzie i przychodzi do wszystkich, nie tylko do bogatych, ale również do tych niepełnosprawnych, przychodzi do każdego z nas.

- mówi ks. Wojciecha Stach, proboszcz Parafii Św. Barbary w Dąbrowie Górniczej.

Pozostając w tym pełnym magii, świątecznym klimacie przypominamy, że w najbliższą niedzielę 20 grudnia, o godz. 16.00 rozpocznie się XII Będzińska Wigilia. W tym roku spotkanie organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina odbędzie się w amfiteatrze na Górze Zamkowej, obok domu parafialnego im. Jana Pawła II.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress