Wzrost płacy minimalnej

2015-12-29

Wraz z nowym rokiem w Polsce wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę. Będzie ono wynosić 1850 zł brutto. To o 100 zł więcej niż w 2015 roku. To jednak wciąż za mało alarmują związkowcy.

Podwyżka płacy minimalnej o 100 zł brutto oznacza, że najmniej zarabiający w przyszłym roku dostaną na rękę nieco ponad 1355 zł, czyli o 69 zł więcej niż dotychczas.

Warto pamiętać, że kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 1850 zł brutto nie obejmuje młodych pracowników wchodzących na rynek pracy. Im pracodawca przez 12 miesięcy może ustalić stawkę na poziomie 80 proc. płacy minimalnej. To oznacza, że dla osób, które rozpoczną swoją pierwszą pracę w przyszłym roku, najniższa płaca będzie wynosić 1480 zł brutto. Mimo podwyżki, wysokość płacy minimalnej w naszym kraju wciąż nie pozwala na utrzymanie rodziny nawet na poziomie minimum socjalnego. Minimum socjalne to próg dochodów gospodarstw domowych potrzebnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych na niskim poziomie. Wysokość tego progu jest co roku obliczana dla wszystkich typów gospodarstw domowych przez Instytut Pracy i  Spraw Socjalnych. Dla rodziny z dwójką dzieci minimum socjalne wynosi obecnie 3413 zł netto miesięcznie. Tymczasem w sytuacji, gdy w tej rodzinie oboje rodziców pracuje za minimalne wynagrodzenie, ich łączne dochody wyniosą w przyszłym roku 2710 zł netto, czyli ponad 700 zł mniej niż próg minimum socjalnego.

- przypomina Śląska Solidarność.

O należyte zarobki Solidarność walczy już od kilku lat, związkowcy już w 2011 roku złożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, pod którym podpisało się kilkaset tysięcy Polaków. Dokument zakładał stopniowe podwyższanie najniższego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie uzależnionym od wzrostu gospodarczego w danym roku. Choć posłowie dokonali w sejmie pierwszego czytania projektu to na tym zaprzestali dalszych działań. Pomysł Solidarności na wzrost płacy minimalnej w kraju od lutego 2012 roku tkwi w „sejmowej zamrażalce”.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress