XII Będzińska Wigilia

2015-12-24

Tradycji stało się zadość. Po raz dwunasty setki mieszkańców Będzina wspólnie zasiadły do wigilijnych stołów.

Będzińska wigilia nie jest adresowana tylko do osób potrzebujących, te osoby także tutaj są i to bardzo licznie, około 300 takich osób jest na pewno dzisiaj, natomiast kolejne 200 osób tak jak na szybko szacujemy to są pozostali mieszkańcy Będzina, którzy może potrzebujący nie są ale mają tą potrzebę, że chcą spędzić ten czas przed wigilijny wspólnie z nami.

-mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

W tym roku spotkanie opłatkowe organizowane wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina i prezydenta naszego miasta odbyło się na wzgórzu zamkowym, a nie jak do tej pory u podnóża Kościoła Św. Trójcy.

 Jak widać dopisała duża ilość gości. Myślę, że to jest taki czas kiedy znajomi, przyjaciele, rodzina chcą się spotykać, chcą rozmawiać, wspominać i cieszyć się Świętami Bożego narodzenia.

-komentuje Rafał Adamczyk, wiceprezydent Będzina.

Będzińska Wigilia jest jedynym tego typu wydarzeniem organizowanym na świeżym powietrzu w okresie świąt w Zagłębiu Dąbrowskim. Jak wspomina Waldemar Szydło dwanaście lat temu nie wszyscy wierzyli, że ta inicjatywa odniesie tak duży sukces.

 Później niektórzy nawet nam zazdrościli, że potrafiliśmy tak dla społeczności będzińskiej urządzić spotkanie na świeżym powietrzu. Dzisiaj jest ciepło, ale były wigilie gdy było zimno, ale znowu były koksiaki, ludzie się grzali.

- wspomina Waldemar Szydło z Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Dziś Będzińska Wigilia jest nieodłączny elementem świąt w naszym mieście, w tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczą wszyscy, nieistotne czy ktoś jest młody czy nieco bardziej doświadczony, bogaty czy biedny.

 Uczestniczyć w takiej wigilii to jest na prawdę wielka przyjemność, człowiek tu spotyka swoich znajomych, których się czasem nie widzi całymi miesiącami, a tutaj przychodzą niemalże wszyscy mieszkańcy Będzina bo to jest ciekawa impreza.

-ocenia Henryka Ziółkowska.

W wigilijnym menu jak co roku nie zabrakło tradycyjnych potraw pojawiających się w okresie świat na polskich stołach. Uczestnicy spotkania mogli skosztować barszczu z uszkami, zupy grzybowej, pierogów oraz ryby i kapusty.

 Dlatego, że coraz więcej restauratorów będzińskich a szerzej zagłębiowskich wspiera naszą imprezę jesteśmy w stanie przygotować więcej porcji, jesteśmy w stanie przygotować różne potrawy. Chciałbym podziękować wszystkim mecenasom naszej wigilii.

-podsumowuje Marcin Lazar.

O to by ciepłe posiłki trafiły na przygotowane stoły jak co roku zadbała rzesza wolontariuszy ze szkół oraz klubu absolwenta. Dodatkowo Ci najbardziej potrzebujący po zakończeniu wigilii otrzymali paczki z żywnością długoterminową przekazaną towarzystwu przez banki żywności.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress