„Złota gwiazda” dla miasta

2015-12-14

Dębowe miasto znalazło się w gronie najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miast w regionie. Raport na ten temat powstał na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Raport przygotowali naukowcy z warszawskiej Szkoły Głównej-Handlowej. Ujęli w nim potencjał inwestycyjny regionów, powiatów i gmin. Pod uwagę wzięto atuty, które decydują o tym, że inwestorzy decydują się na realizację przedsięwzięcia w danym miejscu.

Dąbrowę doceniono m.in. za rozwinięty rynek pracy, na którym można pozyskać wykwalifikowanych pracowników. Wysoko oceniono również infrastrukturę drogową i techniczną, sieci przesyłowe i dostęp do mediów. Znaczenie ma również oferta edukacyjna, rekreacyjna, kulturalna i mieszkaniowa. To wszystko przełożyło się na „Złotą gwiazdę”, czyli najwyższe wyróżnienie przyznawane za wysokie oceny we wszystkich analizowanych obszarach.

Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dobrze wypadło również województwo śląskie. Najważniejsze walory regionu, wymienione w raporcie, to największa w kraju aglomeracja; węzeł komunikacyjny, w którym splatają się transport drogowy, kolejowy i lotniczy; uprzemysłowienie; liczne podstrefy ekonomiczne; możliwość kształcenia na uczelniach wyższych, oferujących naukę m.in. na kierunkach ścisłych i technicznych, co odpowiada oczekiwaniom przedsiębiorców.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress