Nowa era będzińskiej biblioteki

2016-01-12

Z początkiem nowego roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie przeszła elektroniczną rewolucję. Od 4 stycznia w głównej siedzibie będzińskiej książnicy uruchomiony został elektroniczny system udostępniania zbiorów.

Ma on usprawnić naszą pracę, jest to system SOWA 2. Usprawni on prace nie tylko nam, ale również korzystanie z biblioteki przez czytelników. Ułatwia nam to nie tylko same wypożyczanie książek, ale również przegląd naszych zbiorów.

-mówi Andrzej Noga, bibliotekarz.

Dzięki skomputeryzowaniu biblioteki czytelnicy będą mieli możliwość sprawdzenia, które zbiory są w tym momencie dostępne. Aby móc korzystać z nowego systemu wystarczy przyjść do biblioteki i założyć nową kartę.

Trzeba okazać się dokumentem tożsamości ze zdjęciem, z peselem, wiadomo, że teraz na nowych dowodach nie ma adresu zamieszkania, dlatego czytelnik własnoręcznym podpisem musi poświadczyć, że dane się zgadzają. Zapisujemy czytelnika do systemu, pytamy ewentualnie o adres mailowy, żeby móc później wysłać takiemu czytelnikowi przypomnienie o wypożyczonych materiałach bibliotecznych.

-wyjaśnia Marcin Więczkowski, bibliotekarz.

Wprowadzenie w Będzinie komputerowego sposobu wypożyczania książek ma być udogodnieniem zarówno dla bibliotekarzy jak i czytelników.

Czytelnicy mają nie tylko możliwość zobaczenia tego, które zbiory są w tym momencie dostępne, ale każdy czytelnik ma też swoje konto, które może w pewien sposób kontrolować.

- tłumaczy  Andrzej Noga.

Nowy system elektroniczny będzie sukcesywnie wprowadzany we wszystkich filiach będzińskiej biblioteki. Cały proces komputeryzacji ma zakończyć się w przeciągu 6 miesięcy, oznacza to że już przed wakacjami swoje konto biblioteczne będziemy w stanie monitorować za pomocą własnego komputera.

Będzie to możliwe natomiast w tym momencie konto czytelnika jest ograniczone do czasu gdy nie skończymy całkowicie wprowadzać wszystkich agend bibliotecznych. Na razie jest wprowadzona wypożyczalnia dla dorosłych oraz wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży. W momencie gdy zakończymy wprowadzać wszystkie filie biblioteczne czytelnik będzie mógł rezerwować i zamawiać książki już z komputera własnego w domu.

-komentuje Marcin Więczkowski.

Dzięki wdrożeniu nowego systemu będzińska biblioteka zdecydowanym krokiem wkroczyła w nową erę.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress