Spotkanie noworoczne w gminie Psary

2016-01-28

W poniedziałek 25 stycznia w Psarach odbyło się Noworoczne Spotkanie Samorządowe, podczas, którego wójt gminy tradycyjnie podsumował minione 12 miesięcy.

Był to niezwykle udany dla naszego samorządu rok, przede wszystkim zrealizowaliśmy rekordowe dochody, przekroczyliśmy 40 mln złotych jeśli chodzi o całość naszego budżetu, przeszło 13 mln złotych wydanych na inwestycje i przedsięwzięcia budowlane to kolejny rekord i warto podkreślić, że to prawie 1/3 całego naszego budżetu. Udało się to osiągnąć głównie dzięki bardzo dobrym dochodom bieżącym jak i dochodom majątkowym. Przy realizacji tego budżetu praktycznie w ogóle nie sięgaliśmy po finansowanie zewnętrzne czyli komercyjny kredyt bankowy.

 -podsumowuje Tomasz Sadłoń, wójt Gminy Psary.

Największe gminne inwestycje w 2015 roku to budowa ulicy Szkolnej w Preczowie, Zielonej w Malinowicach, dokończenie budowy ulicy Kościuszki w Górze Siewierskiej oraz powstanie chodników w Psarach, Strzyżowicach, Górze Siewierskiej i Preczowie. Zakończono wymianę ponad 15 km sieci wodociągowej w Psarach, Strzyżowicach, Sarnowie i Gródkowie. Wybudowano nową infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, w tym przy unijnym dofinansowaniu, w Preczowie, Psarach, Dąbiu, Goląszy Górnej, Malinowicach, Górze Siewierskiej, a także wyremontowano sale gimnastyczne w Psarach i Sarnowie. W 2015 roku zlecono opracowanie 40 projektów budowy: dróg, sieci wodociągowej, oświetlenia ulicznego oraz obiektów kubaturowych w tym gminnego żłobka i przedszkola w Psarach, sali szkoleniowo-konferencyjnej w Strzyżowicach czy sali gimnastycznej w Gródkowie.

Na spotkaniu pojawili się politycy, biznesmeni, przedstawiciele instytucji oraz organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych gości był m.in  prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, który jak stwierdził z podziwem obserwuje to co dzieje się w ościennych Psarach.

Bardzo aktywne społeczeństwo gminne, zaangażowane w to co rada z wójtem robi. Powiem, że czasami nawet z zazdrością patrzę na to. Oczywiście jest pewien inny wymiar dużego miasta, a gminy mniejszej, ale na prawdę trzeba podziwiać, to są wielkie słowa uznania dla tego co robi gmina i wójt.

-ocenia Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej

Spotkanie noworoczne było nie tylko możliwością podsumowania tego jak wiele dobrego zrobiono w gminie w roku ubiegłym. Była to również okazja do zaprezentowania lokalnych artystów i nagrodzenia ich Kryształem Kultury roku 2015. Jednym z laureatów tej wyjątkowej nagrody był Zespół Śpiewaczy Dąbie.

Wójt gminy Tomasz Sadłoń wręczył ponadto podziękowania dla Zbigniewa Podrazy, prezydenta Dąbrowy Górniczej oraz Stanisława Dąbrowy wicemarszałka Województwa Ślaskiego za pomoc udzieloną samorządowi gminnemu. Wicemarszałek Dąbrowa w swoim krótkim wystąpień gratulował władzom Psar przemyślanych i kompleksowych działań.

 Jest to jedna z nielicznych gmin Województwa Śląskiego gdzie ilość mieszkańców wzrasta, a jak wzrasta ilość mieszkańców to też świadczy o tym, że jest tutaj dobry klimat do życia, a oprócz tego są realizowane oczekiwania mieszkańców przez władze gminy. Patrząc na to wszystko widać, że zarządzanie gminą jest na bardzo wysoki, profesjonalnym poziomie.

-komentuje Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek Województwa Ślaskiego

Pozytywne zmiany zachodzące w Psarach z podziwem obserwują nie tylko samorządowcy, najbardziej odczuwają je mieszkańcy gminy.

 Bardzo dobrze mi się tutaj mieszka, mieszkałam już w wielu dużych miastach i jest równica. Znam działania przedstawicieli gminy i samorządu, uważam że wszystkie te działania są transparentne, są one konsultowane społecznie co jest istotne. Wysoko oceniam działalność gminy, uważam że bardzo dobrze mi się tutaj mieszka.

- mówi Agata Boryka, mieszkanka Gminy Psary.

W roku 2015 mieszkańcy Psar wiele zyskali dzięki przeprowadzonym w gminie inwestycjom. Plany na bieżący rok są równie ambitne.

 Budżet na rok 2016 został już przyjęty przez Radę Gminy w grudniu 2015 roku. W ramach tego budżetu mamy plan na inwestycje budowlane na przeszło 14 mln złotych, to jeszcze więcej niż w roku poprzednim. Kolejny raz czeka nas realizacja bardzo wielu zadań. To nie jest tak, że my te 14 mln złotych wydajemy na 2-3 duże zadania, tylko w roku przyszłym jet to prawie 100 różnych zadań budowlanych.

-wyjaśnia Tomasz Sadłoń.

Jak widać władze Psar z roku na rok stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej, wszystko po to by zgodnie z brzemieniem hasła promocyjnego w Gminie Psary żyło się wygodniej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress