Ważą się losy dworca na Maczkach

2016-01-13

Ważą się losy Centrum – Naukowo Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, które ma powstać w sosnowieckich Maczkach.

Los inwestycji w Maczkach nadal niepewny. W poniedziałek w tej sprawie odbędzie się nadzwyczajna Sesja sosnowieckiej Rady Miejskiej, która będzie obradować w Maczkach.Spotkajmy się, aby wspólnie zaapelować o kontynuację działań związanych z tą jakże ważną i przyszłościową inwestycją.

-pisze na swoim portalu społecznościowym Arkadiusz Chęciński,prezydent Sosnowca.

Ważne abyśmy walczyli o tą inwestycje. Cieszy, że władze miasta apelują do mieszkanców o zaangażowanie. To nasz Sosnowiec. Nie pozwalajmy, aby decydenci z innych miast, sami decydowali o losach naszego kochanego Sosnowca i burzyli nasze zabytki budując szlaki zabytkowe ze szczególnym uwzględnieniem śląskich miast.

- zabierają głos w tej sprawie mieszkańcy Sosnowca.

PRZYPOMINAMY

Nowa rada nadzorcza PKP zwróciła się z prośbą o dodatkowe uzasadnienie celowości adaptacji zabytkowego dworca kolejowego w Sosnowcu-Maczkach. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 16 stycznia.

W imieniu mieszkańców Sosnowca zwracam się z prośbą o poparcie działań zmierzających do powstania w Sosnowcu-Maczkach Centrum – Naukowo Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach .

- pisze Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca w liście do m.in.: premier Beaty Szydło.

Pismo zostało skierowane także na ręce zagłębiowskich parlamentarzystów jak również do ministra Infrastruktury i Budownictwa.

List intencyjny pomiędzy PKP S.A, a Politechniką Śląską o zamiarze utworzenia placówki podpisano w lipcu 2014 roku. Gmina Sosnowiec od początku wspiera tą ważną nie tylko dla miasta, ale całego regionu inicjatywę. Powstanie Centrum jest szansą na nowe życie dla całej dzielnicy.

W budynku dawnego dworca kolejowego Sosnowiec-Maczki ma działać Centrum – Naukowo Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W lipcu ubiegłego roku  podpisano list intencyjny pomiędzy PKP S.A, a Politechniką Śląską w Gliwicach o zamiarze jego utworzenia. Zgodnie z projektem oprócz dworca wyremontowany zostanie jeszcze jeden budynek, który ma pełnić funkcję usług handlu i gastronomii związanych z obsługą uczelni oraz mieszkańców Maczek. Koncepcja zakłada także budowę przejścia podziemnego łączącego budynek stanowiący pozostałość po historycznej zabudowie w otoczeniu nieistniejącej dawnej komory celnej (przy ul. Krakowskiej) z budynkiem byłego dworca kolejowego (międzytorze linii kolejowych).

Planowane utworzenie Centrum Transportu Kolejowego stanowić ma odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na inżynierów – specjalistów z zakresu transportu kolejowego. W centrum kształcić mają się kadry dla PKP oraz innych przewoźników. Poza kształceniem Politechnika Śląska zamierza w nowej jednostce prowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Działalność centrum wpłynie z pewnością na zwiększenie innowacyjności tej gałęzi transportu w naszym kraju. Powołanie centrum uwzględnia również cele strategii rozwoju transportu w Polsce i w Europie do roku 2020, zakładającej wzrost konkurencyjności kolei.

– podkreśla prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

Po wybudowaniu Centrum w nowoczesnych warunkach kształcić się będzie młodzież, która za kilka lat zasili kolejowe kadry. Kadry, z których na zasłużone emerytury przechodzi coraz więcej fachowców. Tych, będą mogli w przyszłości zastąpić właśnie absolwenci Centrum. Umożliwmy im tę szansę. W imieniu własnym, jak również radnych Rady Miejskiej w Sosnowcu zapewniam, że miasto od początku mocno wspiera inicjatywę powstania Centrum, współpracuje i pomaga PKP.

– czytamy w liście prezydenta Chęcińskiego.

źródło: UM Sosnowiec, archiwum kanal99

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress